Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Brusel dal Česku měsíc na nápravu nedostatků v ochraně ovzduší. Pak bude jednat

Brusel dal Česku měsíc na nápravu nedostatků v ochraně ovzduší. Pak bude jednat

Česká republika a dalších osm členských států EU dostaly od Evropská komise měsíc na zjednání nápravy, co se týká nedostatků v ochraně čistého ovzduší. Poté se k případům komise vrátí a zahájí právní kroky.

Kromě ČR je kritika namířena také proti Německu, Španělsku, Francii, Itálii, Maďarsku, Rumunsku, Slovensku a Británii. Komise se chce žalobě u soudu vyhnout a raději přimět po dobrém dané země splnit limity, které se samy zavázaly dodržovat. Cíle měly dosáhnout už v letech 2005 a 2010. Limity se týkají klíčových znečišťujících látek, jako je oxid dusičitý (NO2) či prachové částice.

"Všechny dotčené členské státy poskytly dodatečné informace, které hodláme vyhodnotit, a v polovině března se k této záležitosti vrátíme," sdělila dnes podle agentury AFP mluvčí komise. Navzdory opakovaným varováním ze strany komise dosud tyto země neplnily požadované normy.

Komise hodlá zahájit závěrečnou fázi právního řízení proti daným zemím, tedy postoupení záležitosti Soudnímu dvoru EU, "pokud nebudou předloženy další věrohodná, včasná a účinná opatření".

Odhaduje se, že znečištění ovzduší je v EU odpovědné za více než 400.000 předčasných úmrtí ročně.

V Česku jsou místně - a to jen na třech místech v zemi - překračovány denní limity pro koncentrace oxidu dusíku, který pochází nejčastěji z automobilové dopravy a velké energetiky, a limity na koncentrace prachových částic (PM10), které v ČR do ovzduší vypouštějí nejvíce lokální topeniště.

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek