Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Bývalý šéf protokolu Forejt má novou práci. Míří do Institutu Václava Klause

Bývalý šéf protokolu Forejt má novou práci. Míří do Institutu Václava Klause

Bývalý šéf hradního protokolu Jindřich Forejt míří do služeb Institutu Václava Klause. Z Hradu odešel v prosinci ze "zdravotních důvodů" poté, co se na veřejnosti objevila informace, že vystupuje v kompromitujícím videu. 

„Od příštího týdne zahajuje IVK spolupráci s Jindřichem Forejtem, který se bude zabývat zpracováváním materiálů a témat souvisejících s desetiletým působením Václava Klause na Pražském hradě ve funkci prezidenta České republiky. Jsme velmi rádi, že budeme moci využívat jeho rozsáhlých organizačních schopností a zkušeností pro pořádání odborných a tematických akcí nejen u nás, ale i v zahraničí," napsal serveru INFO.CZ Petr Macinka z IVK. 

Klaus se Forejta zastal už po odchodu z Pražského hradu. Zacházení s ním ho lidsky velmi zasáhlo, uvedl v prohlášení, které tehdy ČTK poskytl Macinka.

„Vynucený odchod Jindřicha Forejta z jeho funkce a jeho profesní i lidskou diskreditaci rezolutně odsuzuji," uvedl Klaus. Forejta, který šéfoval hradnímu protokolu i v době jeho působení v prezidentské funkci, označil za jednoho z nejbližších spolupracovníků. „I proto mě zacházení s ním lidsky velmi zasáhlo," poznamenal.

Forejt se podle Klause osvědčil jako vynikající vysoký úředník nejen českého, ale i mezinárodního formátu. „Mnozí ve světě nám ho záviděli a opakovaně nám to říkali. Tým prezidenta Zemana jeho odchod nepochybně oslabí, a tím bude poškozeno fungování této mimořádně důležité instituce českého státu. Není připraven nikdo, kdo by ho mohl rovnocenně nahradit," zdůraznil. To, co se nyní s Forejtem děje, označil za nezasloužené a nedůstojné i těch, kteří „štvanici na ředitele protokolu Kanceláře prezidenta republiky rozpoutali".

Média na konci loňského roku upozornila na existenci kompromitujícího videa, na kterém je Forejt zachycen. Server Hlídací pes z nahrávky publikoval několik fotografií, celé video zveřejnit odmítl. 

Prezident Zeman po oznámení Forejtova odchodu z Hradu prohlásil, že stále věří, že se Forejt stane velvyslancem ve Vatikánu. Podle Zemana záleží na ministerstvu zahraničí a souhlasu Vatikánu. Ministr zahraničí Lubomír Zaorálek (ČSSD) v reakci na Zemanovo prohlášení řekl, že debaty o obsazování velvyslaneckých postů se mají odehrávat mezi dotčenými státy, a nikoli veřejně.

 

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek