Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Byznys s Okamurou nemáme, jsme politicky nezávislí, tvrdí TV Barrandov. Šéf SPD je ale na obrazovce jako doma

Byznys s Okamurou nemáme, jsme politicky nezávislí, tvrdí TV Barrandov. Šéf SPD je ale na obrazovce jako doma

TV Barrandov se ohradila proti možnému obchodnímu spojení s hnutím Svoboda a přímá demokracie. Na něj ukazují vazby mezi společnostmi, se kterými SPD spolupracovala ve volební kampani. Podezření vzbuzují také četné návštěvy šéfa uskupení Tomia Okamury na Barrandově.

Na potenciální vazby hnutí SPD na TV Barrandov upozornilo INFO.CZ ve středu. Spojení naznačilo Okamurovo prohlášení, že jeho strana zaplatila přes sedm milionů korun za analýzy a mediaplány agentuře Play Net.

Členem představenstva agentury je Radomír Pekárek, šéfem dozorčí rady zase Jan Fulín, který zároveň vlastní firmu Astro Capital, akcionáře Play Netu. Oba muži TV Barrandov spoluzakládali a působili v ní až do chvíle, než ji koupil současný majitel Jaromír Soukup. Ten tvrdí, že Pekárek s Fulínem nemají vliv na obsah televize.

„Z údajů uvedených v obchodním rejstříku musí být i začínajícímu novináři patrné, že Jan Fulín byl v představenstvu této televize v roce 2005, tedy prokazatelně osm let předtím, než ji převzal mediální dům Empresa Media, jehož jsem vlastníkem. Jakoukoli obchodní spolupráci s politickými stranami i do budoucna vylučuji,“ komentuje to Soukup.

INFO.CZ kontaktovalo s žádostí o vyjádření také SPD. Hnutí však s redakcí dlouhodobě nekomunikuje a do vydání článku nereagovalo.


Podívejte se na vazby kolem firmy Play Net, jak je zpracovali kolegové z webu HlídacíPes.org:

Vazby firmy, které SPD zaplatila přes 7 milionů korunautor: HlídacíPes.org/Cribis/ClueMaker


Politická nezávislost vs. Soukup u Zemana

Televize se v prohlášení, které zaslala INFO.CZ, označuje jako politicky nezávislá. Pochyby o pravdivosti jejího tvrzení ale vyvolává scéna z volebního štábu prezidenta Miloše Zemana. Soukup sledoval výsledky voleb spolu se Zemanem v jeho salónku, do nějž měli přístup jen prezidentovi nejbližší. Následně stál za prezidentem na pódiu při jeho děkovné řeči.

Kvůli podezření z neobjektivity prověřovala TV Barrandov také Rada pro rozhlasové a televizní vysílání (RRTV). Uvedla, že televize v prosincovém díle pořadu Aréna Jaromíra Soukupa, kde byl hostem prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček, hlavu státu zvýhodnila a Soukup podle ní dostatečným způsobem neplnil roli kvalifikovaného oponenta.

Spolu se Soukupem stál po Zemanově boku během volební soboty také Tomio Okamura. Ten je přes všechna barrandovská prohlášení o nezávislosti častým hostem Soukupových pořadů. TV Barrandov argumentuje rozhodnutím RRTV, která se možným zvýhodňováním Okamury v předvolebním vysílání zabývala v říjnu. Šéf SPD byl tehdy v každém druhém díle pořadu Duel Jaromíra Soukupa.

Rada tehdejší stížnosti na neobjektivitu zamítla. „Protežování byl optický dojem, který byl způsoben tím, že zatímco ostatní strany vysílaly různé zástupce, SPD reprezentoval pouze Tomio Okamura,“ komentoval tehdy šéf RRTV Ivan Krejčí. Zároveň ale dodal, že se s kolegy nezabývali, zda bylo vysílání vyvážené i po obsahové stránce.

Okamura třikrát, Piráti ani jednou

Po volbách je ale SPD, kterou zastupuje výlučně Okamura, v Soukupových pořadech častěji než srovnatelně velké strany. Z údajů na webu televize lze vyčíst, že se SPD účastnila tří z devíti lednových vysílání pořadů Aréna a Duel Jaromíra Soukupa. Piráti, kteří mají ve Sněmovně stejně poslanců, nebyli ani v jednom díle.

V širším měřítku – od sněmovních voleb – má SPD šest účastí. Piráti jednu z 2. listopadu, kdy v Duelu debatoval jejich místopředseda Jakub Michálek s Jiřím Dolejšem z KSČM. „Nepamatuji si na jediné pozvání, které bychom od voleb dostali,“ uvedla mluvčí Pirátů Karolína Sadilková.

SPD má dokonce více návštěv Soukupových pořadů než ve Sněmovně početněji zastoupená ODS, která byla na Barrandově od voleb třikrát. Lépe si vede jen hnutí ANO s 12 účastmi z 27 vysílání. ANO však volby vyhrálo, sestavilo menšinovou vládu a do pořadů vysílá své ministry.

„Jsme soukromá televize a ve všech debatách, ať už jde o Arénu Jaromíra Soukupa či Duel Jaromíra Soukupa, jsou pro nás naprosto zásadní dvě věci: průzkumy veřejného mínění, jež jednotlivým stranám přisuzují určité preference, a atraktivita hostů pro diváky – a to zejména v době před volbami. Ale i v povolebním období je výběr hostů založen na kombinaci těchto kritérii,“ vysvětluje Soukup.

Statistika vytváří pochyby o objektivitě televize. A nejasnosti kolem obchodních vazeb SPD a TV Barrandov to jen prohlubují. Ani v případě, že by propojení mezi oběma subjekty skutečně existovalo, ale nebude pro RRTV jednoduché zasáhnout.

„Prokazování obchodních vazeb a jednání na objednávku by bylo složité. Odebrání licence je až krajní možností v případě opakovaného porušování zákona. Předtím by určitě muselo přijít upozornění,“ domnívá se Krejčí.

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek