Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Černý den pro Andreje Babiše. Podle politologů ho ale skandály mohou paradoxně i posílit

Černý den pro Andreje Babiše. Podle politologů ho ale skandály mohou paradoxně i posílit

Čapí hnízdo, dluhopisy, pokuta od Evropské komise. Kamkoli se dnes člověk podíval, tam vykukoval Andrej Babiš. Okem laika to vypadá, že se dnes na Babiše sype jedna rána za druhou. Podle oslovených politologů ale ministrovi žádné nebezpečí zřejmě nehrozí. Na kauzách může pravděpodobně ještě vydělat a posílit svou pozici.

„Poškodit ho to může, ale já myslím, že ne příliš. Volební průzkumy zatím neukazují, že by ANO trpělo nějakými problémy. Podle mě řada těch kauz, které jsou s Andrejem Babišem spojovány, nemusí být úplně srozumitelná běžným voličům, kteří je detailně nesledují. Často se mohou utopit v detailech, což je Babišova výhoda. Navíc může vždycky poukazovat na to, že jsou to pseudokauzy, které se snaží opozice využít před volbami,“ potvrdil pro INFO.CZ politolog Miloš Brunclík z Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy.

První rána přišla včera. Opětovně se otevřela pochybná stavba Čapího hnízda, od které se Babiš distancuje, a zároveň v minulosti tvrdil, že to byl jeden z jeho nejlepších nápadů. Novinářka Sabina Slonková ze serveru Neovlivní.cz oznámila, že má k dispozici zásadní dokumenty, které potvrzují, že v dotační žádosti o výstavbu Hnízda byly chyby a Babiš o nich pravděpodobně i věděl, jak potvrzuje jeho podpis na některých materiálech.

Přestože pověst člověka s křišťálově čistou minulostí už Babišovi uniká, další odhalené souvislosti jeho problematických kauz ho ale zřejmě ke dnu nepošlou.  „Dá se očekávat, že mu to rozhodně nepřinese nové preference, některé váhavé voliče to možná odradí, ale jinak žádný zásadní otřes důvěry nečekám. Ti, co mají výhrady k Babišovi, se ve svém názoru utvrdí. Ti, co za ním bezvýhradně stojí, se utvrdí v tom, že jdou po něm mocní. A jenom ten váhavý střed se možná začne poohlížet po jiném kandidátovi,“ vysvětluje pro INFO.CZ politolog Jan Kubáček.

Další kauza se objevila dnes. Evropská komise zjistila pochybné rozdělování dotací pro koncern Agrofert. Upozornil na to server Echo24 a Státní zemědělský intervenční fond (SZIF) potvrdil, že Česko bude tato chyba stát 22 milionů korun. Unijní prověrka totiž ukázala, že bývalý člen představenstva holdingu Agrofert a nynější místopředseda ANO Jaroslav Faltýnek se při rozdělování dotací dopustil střetu zájmů, protože zároveň dohlížel na rozdělování dotací jako člen dozorčí rady SZIF. Tento konflikt zájmů Evropská komise potrestala takzvanou korekcí ve formě dvou procent z přidělené částky. Objasňování obvinění by mělo trvat maximálně do konce roku 2017 a Brusel je v kontaktu s příslušnými českými úřady.

Skandály se kolem ministra financí kupí geometrickou řadou. Babiš přitom opakovaně jakoukoli vinu stále odmítá a konspiračně viní opozici, že se ho snaží očernit. Existuje vůbec nějaký způsob rozuzlení situace?

„Pokud se neobjeví nějaká nová okolnost, třeba rázný krok premiéra, prezidenta nebo razantní rezultát nějakých silných novin, což předpokládám, že se nestane, tak zřejmě nemůžeme očekávat nějakou změnu. Pro Babiše je to navíc výhoda, protože může dál tvrdit to, co říká dlouhodobě. Že všichni vlivní po něm jdou a že je to součást kampaně opozice,“ doplňuje Kubáček.

Do třetice se dnes dál posunula i další vicepremiérova skandální kauza. Sněmovna se minulý týden usnesla, že Babiš by měl vysvětlit pochybný nákup dluhopisů a vyvrátit tak spekulace o daňových únicích. Na twitteru ho o to veřejně požádal i premiér Bohuslav Sobotka. Babiš dnes Sobotkovi ale zaslal dopis, ve kterém ho žádá, aby se distancoval od jednání Sněmovny, která se uměle pasuje do role soudce. Postup poslanců dokonce považuje za lynč.

Přestože „útoky“ se valí na předsedu hnutí ANO ze všech stran, ani tato situace podle politologů jeho silou zřejmě neotřese. Skandály buď vyšumí do ztracena, nebo Babiš udělá zásadní krok. Přizná některé chyby. A ještě na tom může vydělat.

„Myslím si, že teoreticky může nastat situace, kdy by Babiš řekl, že je připraven k rezignaci a nabízí svůj mandát. Dá se pak s velkou pravděpodobností očekávat, že premiér by couvl, aby neohrozil stabilitu vlády, a Babiš by ještě posílil v očích svých stoupenců. Může říkat, já jsem přiznal část své viny, nabídnul jsem svůj mandát k dispozici a premiér ho nevyužil. U těch váhavých voličů teď ztrácí určitý punc výjimečnosti čistého politika a ukazuje se, že je to s ním už složitější. Ale u těch pevných podporovatelů by tento krok mohl ještě přetavit ve svůj úspěch,“ předpovídá Kubáček.