Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Černý musí Knížákovi zaplatit 100 tisíc korun za urážku. Verdikt potvrdil Nejvyšší soud

Černý musí Knížákovi zaplatit 100 tisíc korun za urážku. Verdikt potvrdil Nejvyšší soud

Podle rozsudku má výtvarník David Černý zaplatit bývalému řediteli Národní galerie Milanu Knížákovi 100 tisíc korun za urážku, kterou na Knížákův účet vyřkl v dokumentu České televize. Rozhodnutí dnes Nejvyšší soud (NS), který do kauzy dvakrát zasáhl, napotřetí už ponechal verdikt beze změn.

Že bylo dovolání odmítnuto, potvrdila pro ČTK Markéta Puci, mluvčí Městského soudu v Praze, který řešil spor jako první instance. Odůvodnění zatím NS nezveřejnil. Jako poslední mimořádný opravný prostředek zbývá ústavní stížnost.

Černý počátkem roku 2011 označil Knížáka v televizním dokumentu Cena Jindřicha Chalupeckého za „nafoukaného kriploidního čuráka“. Podle Knížáka ho tím chtěl výtvarník úmyslně znevážit, a zasáhl tak do jeho práva na čest a důstojnost.

Odvolací Vrchní soud v Praze opakovaně dospěl k závěru, že použité hrubé výrazy zasahují do osobnostních práv natolik, že pouhá omluva není dostačující satisfakcí. V posledním rozsudku odkázal na českou i evropskou judikaturu, podle které nemůže být cílem kritiky zesměšnění, urážka nebo pomluva.

NS verdikt v minulosti dvakrát zrušil, například s vysvětlením, že neobsahuje konkrétní a přezkoumatelná hlediska, která by umožňovala posoudit přiměřenost náhrady nemajetkové újmy v penězích. Napotřetí už nejspíš výhrady neměl.

Účastníkem sporu byla původně také Česká televize. Už v minulosti se stejně jako Černý Knížákovi omluvila. Poté justice řešila pouze nárok na finanční odškodnění ze strany známého českého výtvarníka.

Spory mezi oběma umělci jsou letité. V roce 2000 odmítl Černý převzít Cenu Jindřicha Chalupeckého v Národní galerii do doby, dokud Knížák neodejde z jejího vedení. Knížák ho nechal po sporu o instalaci jeho díla vyvést a ocenění Černému následně předal prezident Václav Havel na chodníku před Veletržním palácem.

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek