Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Češi budou platit na německých dálnicích. Je to na žalobu, naznačuje Sobotka

Češi budou platit na německých dálnicích. Je to na žalobu, naznačuje Sobotka

Zavedení mýtného pro osobní auta v Německu od roku 2019, které schválil Spolkový sněm, považuje premiér Bohuslav Sobotka za diskriminační. Česko by se podle něj mohlo připojit k chystané žalobě dalších zemí proti německému opatření, pokud pro to budou dostatečné argumenty. Ministr dopravy Dan Ťok je opatrnější a chce nejdřív vidět analýzu.

Ministr dopravy Ťok dostal od Sobotky za úkol, aby se záležitosti aktivně věnoval. V okamžiku, kdy by žaloba měla být podána, by měl ministr vládě předložit zprávu s doporučením, zda by se k ní Česko mělo přidat. „Měli bychom se snažit, aby Německo tuto legislativu ještě upravilo,“ uvedl Sobotka.

„Každý stát má právo vybírat dálniční poplatky, aby měl peníze na opravy a výstavbu. Na druhou stranu je sporné, zdali různými daňovými slevami pro německé řidiče přenášet toto financování silnic na cizince, tedy i na české občany,“ uvedl Ťok.

Německo čelí kritice, že plán ve schválené podobě dopadne předně na zahraniční šoféry. Výše mýtného se bude lišit v závislosti na objemu motoru a množství produkovaných emisí. Desetidenní poplatek se bude pohybovat v rozmezí od 2,5 eura do 25 eur (zhruba 68 až 676 korun), dvouměsíční od sedmi do 50 eur (189 až 1351 korun). Nejdražší roční mýtné přijde na 130 eur (3513 korun).

Sotva německý parlament po několikaletých debatách mýtné schválil, začala ve spolkové republice debata o jeho změně. O jednom z plánů, který by systém radikálně změnil, informoval deník Handelsblatt. Pracovní skupina vládní Křesťanskodemokratické unie (CDU) podle něj přišla s tím, aby motoristé do budoucna platili mýtné podle toho, jak silniční síť využívají.

Výše poplatků, které by se vybíraly elektronicky, by se tak lišila nejen podle druhu auta, ale především podle počtu ujetých kilometrů a doby a místa jízdy. Jízda ve městech by byla dražší než jízda na venkově, dráž by také vyšla jízda ve špičce.

Dálniční známka bude elektronická a řidiči si ji budou moci koupit na internetu, v mobilní aplikaci nebo na dálnicích poblíž německých hranic.

Zavedení mýtného pro osobní auta v Německu pozmění zřejmě trasy Čechů jedoucích na dovolenou. Snaha vyhnout se poplatku na německých dálnicích bude podle ÚAMK nejzřetelnější u zimních dovolených, kdy lyžaři z tuzemska směřující do rakouského Innsbrucku nebo na sever Itálie budou stále častěji využívat trasu přes jižní Čechy. Změna ovlivní i cesty Čechů do Skandinávie, kdy zejména majitelé karavanů budou častěji využívat trasu přes Polsko, uvedl mluvčí ÚAMK Petr Vomáčka.