Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Češi patří k nejméně tolerantním národům na světě. Nechtějí přijímat uprchlíky, ukázal výzkum

Češi patří k nejméně tolerantním národům na světě. Nechtějí přijímat uprchlíky, ukázal výzkum

Silný protiuprchlický postoj české společnosti není jenom pouhým zdáním. Nejnovější výzkum Gallupova ústavu potvrzuje, že Češi patří k zemím, kterým přítomnost migrantů vadí nejvíce. Česko přitom poskytlo azyl jen zlomku v současnosti přicházejících uprchlíků.

Na žebříčku zemí tolerantních k imigrantům se Česko umístilo na 131. pozici z celkových 138. Ještě více nesouhlasí s imigrací Lotyšové, Izraelci, Slováci, Srbové, Maďaři, Černohorci a Makedonci, kteří se umístili na posledním místě a jsou dle Gallupova indexu tedy nejmíň tolerantní zemí, co se týče přistěhovalců na světě.

Přátelští k imigrantům jsou naopak obyvatelé Islandu, Nového Zélandu a Rwandy. Z evropských zemí jsou nejotevřenější Švédové. Výzkum také ukázal, že pozitivně se staví k imigraci obecně lidé s vyšším vzděláním a ti, kteří bydlí ve větších městech. Tolerance také klesá s věkem. Čím mladší byli respondenti, tím více jim nevadila přítomnost přistěhovalců.

Gallupův index dlouhodobě zkoumá, jak přátelští jsou obyvatelé jednotlivých zemí k přistěhovalcům. Účastníci výzkumu postupně odpovídají na tři otázky. Co si myslí o imigrantech ve svojí zemi, zda by chtěli mít za souseda cizince a jaký by měli názor na to, kdyby si jejich příbuzný vzal imigranta. Pokud dotazovaný všechny situace označí za dobré, získává devět bodů. Za každou souhlasnou odpověď jsou tři body, za nesouhlas nula bodů a za výrok, že záleží na konkrétní situaci, si respondent připíše bod. Body všech oslovených z jedné země se pak zprůměrují.

Nejtolerantnější země by tak dosahovaly devíti bodů, nejméně otevřené státy by klesaly k nule. Island, který obsadil první příčku, dosahuje v Gallupově indexu 8,26 bodů. Česko na chvostu seznamu má 2,26 bodu a nejméně tolerantní Makedonie 1,47. Celosvětový průměr pak vypovídá o tom, že 54 % lidí na světě imigranti v jejich zemi nevadí. Jen 44 % z nich by ale překouslo manželství svého příbuzného s přistěhovalcem.

Na posledních deseti místech se nacházejí nejčastěji postkomunistické země. Podle autorů indexu je to také proto, že zdejší jsou více podezíraví vůči cizincům obecně, proto nejsou otevření ani imigraci. Pomocnou ruku by nepodali ani uprchlíkům hledajícím azyl. V dalším průzkumu 56 % Čechů odpovědělo, že země by neměla přijmout ani jednoho syrského uprchlíka. Totéž si myslí i 70 % Maďarů a 61 % Slováků.

V Česku v roce 2016 požádalo o azyl dle údajů Ministerstva vnitra ČR 77 Syřanů, z toho 41 žen a 22 dětí. Dle Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UHCRN) mezi dubnem 2011 až červnem 2017 požádalo o azyl celkově v Evropě 983 876 Syřanů. Většina z nich v Německu a Švédsku. 481 jich zamířilo do Česka.

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek