Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Češi se bojí cizinců. Podle průzkumu mají strach hlavně z rostoucí kriminality

Češi se bojí cizinců. Podle průzkumu mají strach hlavně z rostoucí kriminality

Téměř dvě třetiny Čechů považují nově příchozí občany jiných národností za problém. Nejčastějším důvodem je obava z toho, že cizinci dlouhodobě pobývající v Česku jsou příčinou nárůstu kriminality. Vyplývá to z dnes zveřejněných výsledků výzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM). Oproti šetření z loňského jara se letos významně snížilo přesvědčení, že cizinci zvyšují nezaměstnanost.

O tom, že nově příchozí občané jiných národností představují problém pro Česko jako celek, je přesvědčeno 64 procent respondentů. To je o devět procentních bodů více než loni. Sociologové ale zároveň zjistili, že pokud mají lidé hodnotit problematiku příchozích cizinců v místě svého bydliště, dosahuje podíl negativních hlasů jen 25 procent.

Nejčastěji uváděným důvodem negativního vnímání cizinců je obava, že jsou příčinou nárůstu kriminality. Bylo o tom přesvědčeno 67 procent respondentů, zatímco opačný názor zastávalo jen devět procent dotázaných.

Podle 64 procent lidí představují cizinci zdravotní riziko a necelá polovina Čechů považuje cizince za ohrožení svého způsobu života. O tom, že cizinci jsou příčinou nezaměstnanosti je přesvědčeno 46 procent lidí.

„S pozitivními výroky, které se týkají cizinců dlouhodobě žijících na území ČR, souhlasí pouze malá část respondentů," konstatuje CVVM. Podle 17 procent dotázaných přispívají nově příchozí k řešení stárnoucí populace a k rozvoji hospodářství. O jeden procentní bod méně získala odpověď, že cizinci jsou obohacením pro českou kulturu.

Ve srovnání s březnem 2016 letošní výzkum zaznamenal pokles přesvědčení o zdravotních rizicích spojených s cizinci, a to o pět procentních bodů. „Oproti minulému šetření se významně snížilo i přesvědčení, že cizinci zvyšují celkovou nezaměstnanost," konstatuje výzkum.

Z dlouhodobého hlediska je podle CVVM patrný posun ve vnímání cizinců jako ohrožení našeho způsobu života. Podíl souhlasných odpovědí vzrostl za poslední tři roky z 33 na současných 49 procent. Naopak od roku 2014 klesl o 24 procentních bodů podíl lidí, podle kterých cizinci zvyšují nezaměstnanost v Česku.

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek