Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Češi unesení v Libanonu se budou o odškodné soudit. Stát podle nich selhal

Češi unesení v Libanonu se budou o odškodné soudit. Stát podle nich selhal

V létě roku 2016 byla pětice Čechů unesena v Libanonu. Žádali stát o odškodné 40 milionů korun. Podle jejich tvrzení mohly tajné služby únosu zabránit. Ministerstvo vnitra ale jejich žádost zamítlo. Teď se chtějí čtyři z pěti Čechů soudit, uvedl Český rozhlas.

Jeden z unesených, advokát Jan Švarc podle Radiožurnálu nechtěl komentovat, kolik peněz bude spolu s dalšími muži u soudu požadovat. Jejich žádostí o odškodnění se dříve odmítlo zabývat ministerstvo financí a zamítla ji ministerstva vnitra, zahraničí a spravedlnosti. Třeba ministerstvo vnitra uvedlo, že odpovědnost by měli převzít organizátoři cesty, a nikoliv stát.

Advokát Švarc, překladatel Adam Homsi a novináři Miroslav Dobeš a Pavel Kofroň v dřívějších žádostech o odškodnění tvrdili, že stát při řešení únosu selhal. Kdyby podle nich tajné služby lépe spolupracovaly, nemusel se incident stát. Civilní rozvědka podle nich měla informaci, že se plánuje odveta za zatčení libanonského agenta Alího Fajáda, o jehož vydání Česko požádaly Spojené státy. Švarc byl Fajádovým advokátem.

Fajád byl z vazby v Česku propuštěn v den návratu pětice Čechů do vlasti. USA ho podezřívaly z napojení na teroristickou organizaci a Česko marně žádaly o jeho vydání. Ministr obrany Martin Stropnický (ANO) krátce poté médiím potvrdil, že podmínkou propuštění pěti unesených bylo to, aby Česká republika Fajáda nevydala. K žádosti o odškodnění se z unesených nepřidal jen vojenský zpravodajec Martin Psík.

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek