Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Češi unesení v Libanonu žalují stát. Jejich zajetí mohly podle nich zabránit tajné služby

Češi unesení v Libanonu žalují stát. Jejich zajetí mohly podle nich zabránit tajné služby

Čtyři Češi, kteří byli unesení v Libanonu, podali žalobu na stát. Vadí jim, že několik ministerstev odmítlo jejich žádost na odškodnění. Informovala o tom dnes Česká televize. Podání žaloby ČTK bez bližších podrobností potvrdil advokát Jan Švarc, který byl jedením z unesených. Muži se domnívají, že tajné služby mohly únosu zabránit. Odškodnění 40 milionů korun chtěli čtyři z pěti Čechů, kteří byli uneseni v létě 2015 v libanonském údolí Bikaá. Do Česka se vrátili loni počátkem února.

Jejich žádostí o odškodnění se dříve odmítlo zabývat ministerstvo financí a zamítla ji ministerstva vnitra, zahraničí a spravedlnosti. Ministerstvo vnitra uvedlo, že odpovědnost by měli převzít organizátoři cesty, nikoli stát.

Advokát Švarc, překladatel Adam Homsi a novináři Miroslav Dobeš a Pavel Kofroň v dřívějších žádostech o odškodnění tvrdili, že stát při řešení únosu selhal. Kdyby podle nich tajné služby lépe spolupracovaly, nemusel se incident stát. Civilní rozvědka podle nich měla informaci o tom, že se plánuje odveta za zatčení libanonského agenta Alího Fajáda, o jehož vydání Česko požádaly Spojené státy. Švarc byl Fajádovým advokátem.

V den návratu pětice Čechů do vlasti byl z české vazby propuštěn Fajád, kterého USA podezřívaly z napojení na teroristickou organizaci. Ministr obrany Martin Stropnický (ANO) krátce poté médiím potvrdil, že podmínkou propuštění pěti unesených bylo to, aby Česká republika nevydala v Česku zadržovaného Fajáda do Spojených států.

K žádosti o odškodnění se z unesených nepřidal jen vojenský zpravodajec Martin Psík.

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek