Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Česká spisovatelka měla přednášet v Pekingu. Její účast zřejmě zrušili kvůli podpisu protičínské petice

Česká spisovatelka měla přednášet v Pekingu. Její účast zřejmě zrušili kvůli podpisu protičínské petice

Podpis pod petici proti takzvanému „Prohlášení čtyř", v němž nejvyšší ústavní činitelé v reakci na setkání některých politiků s dalajlámou stvrdili dobré vztahy s čínským režimem, má pro spisovatelku Lenku Denemarkovou vážnou dohru. Na konci týdne měla letět do Číny přednášet o holokaustu, kvůli podpisu dokumentu prý ale byla vyškrtnuta, píše server Aktuálně.cz. 

Denemarková dostala pozvánku na vzpomínkovou akci na uctění památky obětí holokaustu, kterou v čínském Pekingu pořádá 21. a 22. ledna české a německé velvyslanectví. Vystoupit měla na české ambasádě. Na počátku ledna se však spisovatelka dozvěděla, že byla nahrazena někým jiným.

„Přišlo mi pouze, že mou účast zrušili Němci. A to z důvodu, že jsem podepsala petici a postavila se proti vyjádření čtyř českých nejvyšších ústavních činitelů, kteří podlézali Číně,“ uvedla spisovatelka pro Aktuálně.cz. Místo ní na akci vystoupí německý autor židovského původu Peter Finkelgruen.

Německé ministerstvo zahraniční se prozatím odmítlo k případu oficiálně vyjádřit. České ministerstvo zahraničí odmítá, že by spisovatelku vyškrtli kvůli jejímu podpisu pod peticí. Server Aktuálně.cz nicméně údajně disponuje elektronickou korespondencí mezi německými a českými zástupci obou ambasád, v níž se o podpisu Denemarkové v petici proti Prohlášení čtyř píše jako o možném důvodu, kvůli němuž by nebylo spisovatelčino vystoupení v Pekingu vhodné.

Denemarková nevěří, že se německá ambasáda k takovému kroku rozhodla sama. „Je to divné. Nevím, proč by zrovna Němci něco podobného udělali? Ctí demokracii a spektrum nezávislých názorů, a hlavně české petice nesledují,“ myslí si.

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek