Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Češka vězněná v Turecku poslala dojemný dopis. Píše v něm o uprchlících, Trumpovi a Krylovi

Češka vězněná v Turecku poslala dojemný dopis. Píše v něm o uprchlících, Trumpovi a Krylovi

„Děkuju ti a všem, kteří na nás myslí. Nebojte se. Jsme silní. Přežijeme to. Tohle je zkušenost, která mě naučila mnoho věcí. Jsem za to vděčná,“ píše v dopise Češka zadržená v tureckém vězení Markéta Všelichová. Spolu s Miroslavem Farkasem čelí obvinění z příslušnosti k ozbrojené teroristické organizaci a hrozí jim až 15 let vězení. Dopis, který se dnes dostal na veřejnost, byl určený její kamarádce, Markéta v něm však souhlasí s jeho sdílením na Facebooku. 

„Dostávám dopisy od Míry a rodiny, ale tohle je první dopis od kamarádů,“ píše na úvod dopisu Markéta. K psaní přiložila i obrázek spoutané ruky, která drží růži, se vzkazem: „Děkuji všem lidem, kteří při nás stojí. Miluju vás.“ Myšlenky na pomoc uprchlíkům, které se před uvězněním věnovala, ji na neopouští ani v tureckém zajetí.

„I tady každý den myslím na uprchlíky. Mnoho z těchto lidí jsem potkala v táborech v Srbsku a Řecku. Chytli mě za srdce. Přála bych si jít s tebou hned, jak to bude možné. Doufám, že se najde příležitost… Ale po 15 letech si nejsem jistá, zda ještě nějací uprchlíci budou. (Možná budou Evropané utíkat na Blízký východ),“ píše se smajlíkem Markéta, která byla mezi uprchlíky jako doma.

„Mimochodem jsem přátelům tady ukazovala některé fotky z Idomeni a ze Srbska a byli tím šokovaní. Neměli tušení, že uprchlíci v Evropě žijí v podmínkách, jako jsou tady,“ napsala také kamarádce.

Ve vězení se prý učí kurdsky a arabsky. V dopise také píše, že by se ráda dozvěděla nějaké zprávy ze světa, protože ve vězení novinky přicházejí v turečtině. „Trumpa se nemusíš bát,“ napsala kamarádce s tím, že stejně jako ona o Donaldu Trumpovi smýšlí i lidé tam.

V závěru dopisu připomíná písničku Děkuji od zpěváka Karla Kryla. Podle ní přesně vystihuje pocity, které má v tureckém vězení. 

Markéta Všelichová a Miroslav Farkas, kterým hrozí sedm a půl až 15 let vězení, v Turecku čelí obvinění z příslušnosti k ozbrojené teroristické organizaci. Jak před časem informovalo ministerstvo zahraničí, soudní proces s dvojicí obviněných je naplánován na 10. května.

Turecké úřady viní Čechy z příslušnosti ke kurdské milici YPG, kterou Ankara považuje za teroristickou organizaci. Oba Češi obvinění popírají a uvádějí, že jsou humanitárními aktivisty. Podle nich také YPG nejsou teroristickou organizací s odůvodněním, že bojují proti radikálům z Islámského státu (IS).