Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

České brigádě budou velet Němci. Bude součástí jejich obrněné divize

České brigádě budou velet Němci. Bude součástí jejich obrněné divize

Čeští vojáci chystají úzkou spolupráci s německou armádou. Čtvrtá brigáda bude - spolu s jednou rumunskou brigádou - spadat pod velení německé 10. obrněné divize. Budou spolu například intenzivně cvičit, uvedlo ministerstvo obrany. Smlouvu o tom podepsal ministr obrany Martin Stropnický s německou ministryní Ursulou von Leyen v Bruselu.

Německý deník Frankurter Allgemeine Zeitung nedávno uvedl, že vojáci všech tří zemí by se měli společně vzdělávat a účastnit se společných cvičení, aby se zvýšila jejich společná bojová síla a možnost nasazení rozdílné vojenské techniky jednotlivých států. Německo podobným způsobem spolupracuje i s Nizozemskem, v současnosti jsou k německým velitelským strukturám přičleněny dvě třetiny nizozemských ozbrojených sil.

Podle německého serveru Onetz budou čeští vojáci z Žatce součástí bojového uskupení o síle 20 tisíc mužů. Tvořit jej budou také němečtí dělostřelci z Weidenu, tankisté z Ambergu či průzkumné jednotky.

Stropnický také v Bruselu uzavře smlouvu se Slovenskem o spolupráci při vzájemné ochraně vzdušného prostoru. Podle dřívějších informací by si česká a slovenská armáda měly začít pomáhat při ochraně nebe už v létě. Stropnický také uzavře dohodu s Němci o úzké spolupráci 4. brigády s německou 10. obrněnou divizí.

Smlouvu se Slovenskem již v lednu schválila česká vláda. Dokument dostanou ještě k posouzení parlamenty obou zemí a prezidenti k ratifikaci. Pokud ho schválí, piloti by mohli zasáhnout na území druhého státu i zbraněmi například ve chvíli, kdy by teroristé unesli civilní letadlo a chystali se s ním zaútočit.

Severoatlantická aliance zajišťuje ochranu svého vzdušného prostoru pomocí společného systému protivzdušné obrany (NATINAMDS). České letectvo do něj vyčleňuje dva stíhací letouny Gripen, které jsou poté pod aliančním velením. Systém je ale podle ministerstva obrany určen výhradně k obraně před vojenskými hrozbami, a nezajišťuje tak obranu před civilními letouny zneužitými k teroristickému útoku. Takový případ ošetřuje právě smlouva se Slovenskem. 

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek