České univerzity dál ztrácejí prestiž. „Potřebujeme víc peněz,“ reagují na propad v žebříčku školy

ČTK

Info.cz

Univerzita Karlova (UK) se v mezinárodním žebříčku vysokých škol za posledních pět let propadla o 81 míst. Zatímco v roce 2014 byla v hodnocení, které zveřejňuje britská společnost Quacquarelli Symonds (QS), na 233. pozici, letos se umístila na 314. místě. Žebříček prestižního mezinárodního srovnání vysokých škol letos posuzoval činnost více než čtyř tisíc škol z celého světa, z toho tisíc detailně. Mezi prvními 500 vysokými školami se umístilo také České vysoké učení technické (ČVUT) v Brně.

Ačkoli si UK v posledních letech ve svém umístění stále pohoršovala, podle autorů žebříčku pořád patří mezi zhruba jedno procento elitních vysokých škol. Společnost QS totiž odhaduje, že po celém světě je asi 26 000 univerzit.

Podle mluvčího UK Václava Hájka je umístění na 314. místě v tomto žebříčku úspěch. Financování českých vysokých škol totiž již pátým rokem stagnuje. Vláda jim sice slíbila navýšení jejich rozpočtu, v současném návrhu ministerstva financí ale peníze na vysoké školy chybí. Rektoři přitom dlouhodobě poukazují na klesající konkurenceschopnost škol. V pátek poslali dopis premiérovi, aby dodržel sliby a jejich financování zajistil.

ČVUT se v žebříčku umístilo na 491. místě. Dalšími školami, které společnost mezi klasifikované instituce zahrnula, jsou Masarykova univerzita (551.-600.) a Vysoké učení technické (601.-650.) v Brně a Univerzita Palackého (701.-750.) v Olomouci.

sinfin.digital