Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

České úřady nemá před hackery kdo chránit, připouští Zaorálek. Inspiruje se u podniků?

V České republice je nedostatek expertů, kteří by dokázali ochránit ministerstva a další klíčové úřady před hackerskými útoky. Myslí si to ministr zahraničí Lubomír Zaorálek, jehož rezort se v minulém roce stal terčem bezprecedentně rozsáhlého útoku, při kterém unikly tisíce citlivých dokumentů. Státní sektor by se podle něj měl inspirovat třeba u velkých průmyslových firem, které zpravidla dokážou svoje informace ochránit lépe.

Podle ministra zahraničí Lubomíra Zaorálka se Česká republika každý den stává cílem milionu hackerských útoků. Může za to podle něj i fakt, že ve státní správě chybí dostatek kvalitních specialistů na kybernetickou bezpečnost.

„Vývoj je tak rychlý, že se nám na něj nedaří odpovídat. Problémem nejsou pouze finanční prostředky, ale i to, že nemáme dostatek odborníků, kteří jsou schopni reagovat na výzvy v kybernetické bezpečnosti,“ řekl novinářům Zaorálek.

Příští středu proto předloží vládě plán, který by měl situaci zlepšit. „Státní správa si bude muset zvykat na poměry, které jsou běžné ve velkých firmách, které investují velké prostředky do toho, aby se chránily.“

Zaorálek chce premiérovi navrhnout například i to, aby kontroly bezpečnosti neprováděly odděleně jednotlivé rezorty, ale aby probíhaly centralizovaně.

Ministerstvo zahraničí nedávno přiznalo, že se stalo obětí mimořádně rozsáhlého hackerského útoku, při kterém unikla citlivá data. INFO.CZ jako první přineslo informaci o tom, že podle Národního bezpečnostního úřadu měli útočníci neomezený přístup k mailovým schránkám zaměstnanců rezortu, z nichž v průběhu roku vytahali až 7 000 dokumentů.

Některé materiály můžou poskytovat strategickou výhodu nad Českem. Podle Zaorálka se skutečný rozsah útoku stále vyhodnocuje. Ministr rovněž trvá na tom, že tajné informace, které by ohrozily národní bezpečnost, neunikly.

 

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek