Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Českem ode dneška do neděle projede armáda USA. Konvoje se stěhují z Německa na východ Evropy

Českem ode dneška do neděle projede armáda USA. Konvoje se stěhují z Německa na východ Evropy

Českem projedou od dneška do neděle další konvoje americké armády, které se přesunují z Německa na cvičení Saber Guardian do Maďarska, Rumunska a Bulharska. První skupina vyjede dnes večer z hraničního přechodu v Rozvadově a v hodinových rozestupech bude za ní následovat dalších devět proudů. Ve třech etapách se v nich přesune přes Česko na 230 armádních vozů a 900 lidí. 

„Celý přesun je plánován tak, aby každý z přesunujících se proudů opustil území České republiky vždy do 48 hodin od zahájení svého přesunu,“ řekl ČTK mluvčí generálního štábu Jan Šulc. Odpočinek naleznou američtí vojáci v posádkách Brandýs nad Labem - Stará Boleslav a Vyškov.

Konvoje pojedou ve třech etapách a využijí k tomu dálnice D5, D0, D10, D1 a D2. První část cesty zahrnuje trasu z Rozvadova do Staré Boleslavi. Tamní posádku opustí vojáci v pátek kolem 17:00 a opět v hodinových rozestupech budou směřovat do Vyškova. Na poslední etapu z Vyškova vyrazí první přesunující se skupina v sobotu v 16:00, za ní budou následovat další. Hraniční přechod Břeclav by měli američtí vojáci opustit v neděli ráno.

V součtu předchozího přesunu, který se uskutečnil na přelomu května a června, a toho současného jde celkem o zhruba 1600 amerických vojáků v asi 450 vozidlech, kteří Českem projedou.

Návrat ze cvičení Saber Guardian 2017, do kterého se zapojí 25 000 lidí, se plánuje na přelomu července a srpna. Hlavní část jednotek by se měla vracet do svých základen po železnici, zřejmě mimo Česko. Po českých silnicích by se podle předpokladu měla vracet pouze část logistické podpory, doplnil mluvčí.