Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Českem projíždí americko-britský vojenský konvoj. Lidé ho vítají potleskem a vlaječkami

Českem projíždí americko-britský vojenský konvoj. Lidé ho vítají potleskem a vlaječkami

Českem projíždí konvoj amerických a britských vojáků. Podle reportéra Mf Dnes zatím celý přesun probíhá bez problémů. „Na každém mostě, co jsou na dálnici, jsou lidé, někde jen dva, někde i deset až dvacet. Mávají rukama či vlajkami, vojáci jim odpovídají máváním či troubením. Není výjimkou, že mezi sebou troubí auta, která předjíždějí konvoj,“ zachytil novinář.

Hraničním přechodem v Rozvadově postupně projíždí konvoj britských a amerických vojáků. Prvních 18 z celkem 125 vozidel vyrazilo z Rozvadova směrem do vnitrozemí před půl desátou.

Zhruba o dvě hodiny později přejely českou hranici čtyři části konvoje z celkových sedmi. Po dálnici D5 pak vojáci zamířili do Ostrova u Stříbra, aby natankovali svou vlastní naftu. Zbývající kolony budou mít zřejmě zpoždění,“ uvedl odpoledne mluvčí Generálního štábu Armády ČR Jan Šulc.

„Rozvadovem projely zatím čtyři části konvoje. Čtvrtá kolona překročila českou hranici krátce před 11:30. Pátá a šestá kolona budou mít podle našich informací oproti původnímu plánu zpoždění a zatím jsou v Německu,“ sdělil Šulc v půl druhé odpoledne. Zbývající tři části konvoje měly původně do Rozvadova dorazit v půl hodinových až hodinových rozestupech.

Před pátou hodinou odpoledne do Česka dorazily i zbylé části konvoje. V Česku už je tak všech 125 vozidel a 550 vojáků. 

Na odpočívadle v Rozvadově obě části konvoje za asistence státní a vojenské policie krátce zastavily pro předání nejdůležitějších pokynů. Jádro celého konvoje tvoří američtí dragouni z 2. jízdního pluku (2. Cavalry Regiment), jeho součástí je i padesátka Britů. Spojenečtí vojáci s sebou vezou desítky obrněnců Stryker, vozy Hummer nebo britské Šakaly.

Konvoj bude pokračovat do Prahy a následně po dálnici D10 do Jaselských kasáren ve Staré Boleslavi, kde stráví noc. Poslední část konvoje by měla opustit Česko v neděli přes hraniční přechod v Náchodě. Konvoj 550 vojáků míří do Polska, kde budou vojáci působit v rámci snahy NATO o posílení svých východních členů.

Průjezd konvoje by neměl způsobit žádné výraznější dopravní komplikace. „V případě jakéhokoliv problému americké techniky je Ředitelství silnic a dálnic připraveno ihned zasáhnout, a to včetně odtahu případného porouchaného vozu,“ ujistil mluvčí Ředitelství silnic a dálnic Jan Rýdl.

Českem za poslední dva roky projely tři podobné konvoje. Pozornost vyvolal především první z nich. I když se proti němu ozvala spousta hlasů odpůrců NATO, americké vojáky nakonec během cesty i na jednotlivých zastávkách vítaly tisíce lidí.