Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Českem se přehnaly drsné bouřky. Tisíce lidí zůstávají bez proudu, nejezdí vlaky

Českem se přehnaly drsné bouřky. Tisíce lidí zůstávají bez proudu, nejezdí vlaky

Česko má za sebou noc plnou bouřek, hasiči při nich zasahovali u téměř 800 případů. Většinou odstraňovali popadané stromy a větve ze silnic či kolejí. Do půlnoci byla situace nejhorší v Libereckém kraji, ve středních Čechách a na Vysočině, pak se bouřka přesunula do Jihočeského a Jihomoravského kraje. ČTK to sdělila mluvčí hasičů Nicole Zaoralová. V likvidaci následků bouřky budou podle ní hasiči pokračovat dnes celý den.Na některých místech navíc lidé stále zůstávají bez proudu. 

Energetici firmy E.ON na celém distribučním území kvůli nočním bouřkám zaznamenali výpadek proudu asi u 8000 domácností, dnes kolem 8:30 jich bylo bez proudu kolem 4000. ČTK to řekla mluvčí firmy Božena Herodesová. Firma distribuuje elektřinu v Jihočeském kraji, na Vysočině, v Jihomoravském kraji, Zlínském kraji, částečně i v Olomouckém.

„Techniky máme v terénu, na opravách stále pracujeme," uvedla mluvčí. Doplnila, že všechna odběrná místa by měla být opět funkční ještě dnes dopoledne.

V jižních Čechách je po noční bouři několik tisíc lidí bez elektřiny, nejvíc na Jindřichohradecku. Na některých tratích nejezdí vlaky kvůli spadlým stromům, rychlíky z Brna na České Budějovice budou mít zpoždění. ČTK to dnes řekli mluvčí energetické společnosti E.ON ČR a mluvčí Českách drah (ČD). Jihočeští hasiči vyjížděli v noci k desítkám popadaných stromů.

Společnost E.ON zaznamenala za noc 11 poruch na linkách vysokého napětí, většinu v okrese Jindřichův Hradec, jednu na Strakonicku. "Bylo to hlavně v okolí Třeboňska, z větších měst jsme měli bez dodávek Suchdol nad Lužnicí, který je ale již zapínaný, bez dodávek byla i část města Třeboně. V tuhle chvíli se omezení dodávek týká 2000 až 3000 domácností, předpokládám, že během dopoledne se to zapne," řekl ČTK mluvčí společnosti E.ON Vladimír Vácha.

Komplikace na železnici hlasí i Středočeský kraj, v některých úsecích vlaky nejezdí. Na několika tratích leží na kolejích popadané stromy, na hlavní trati Praha-Kolín je poroucháno zabezpečovací zařízení, vlaky zde nabírají velká zpoždění, řekla ČTK tisková mluvčí Správy železniční dopravní cesty (SŽDC) Kateřina Šubová.

Vlaky nejezdí v úseku Mladá Boleslav hlavní nádraží - Mšeno, Zavidov - Čistá na Rakovnicku a na trati Beroun - Rakovník v úseku Roztoky u Křivoklátu - Zbečno.

Poškozené trakční vedení je v Nymburku, vlaky na trati z Prahy přes Lysou nad Labem proto nabírají zpoždění až několik desítek minut. Na hlavním koridoru z Prahy do Kolína jezdí vlaky se zpožděním až 70 minut.