Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Česko dusí smog. Metropole žádá řidiče, aby nevyjížděli, podniky možná omezí výrobu

Česko dusí smog. Metropole žádá řidiče, aby nevyjížděli, podniky možná omezí výrobu

Nejen silné mrazy, ale taky smog trápí v současných dnech Českou republiku. Meteorologové vyhlásili kvůli vysokým koncentracím polétavého prachu smogovou situaci ve většině krajů včetně Prahy. Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) v hlavním městě možná přistoupí i k takzvané regulaci, kdy musí některé podniky omezit výrobu.

Na pražských měřících stanicích přesahují koncentrace částic PM10 za 24 hodin 100 mikrogramů na metr krychlový. Podobně vysoké jsou i aktuální hodinové hodnoty. Stupeň kvality ovzduší je tak v Praze druhé nejhorší z šesti možných.

Smogovou situaci vyhlásili meteorologové před čtvrteční půlnocí. „Upozorňujeme, že v blízké době je možnost vyhlášení regulace,“ uvedli. Při regulaci musí omezit výrobu některé podniky, například teplárny.

ČHMÚ doporučuje, aby lidé víc využívali městskou hromadnou dopravu a nevyjížděli auty, pokud to není nutné. Řidiče k tomu dnes vyzval i pražský magistrát. Emise ze spalovacích motorů se totiž významně podílejí na zvýšených koncentracích prachu.

Problémy mají i na dalších místech. V Moravskoslezském kraji překračují stanice limit 50 mikrogramů na metr krychlový víc než dvojnásobně. Nejhorší situace byla ráno v Dolní Lutyni-Věřňovicích na Karvinsku, kde stanice vykázala hodnotu 201 mikrogram na metr krychlový, tedy čtyřnásobek povoleného limitu. Na Třinecku vyhlásil ČHMÚ dokonce regulaci.

Před zvýšenými koncentracemi polétavého prachu v ovzduší varují meteorologové také v Plzeňském, Zlínském, Ústeckém, Olomouckém, Královehradeckém, Středočeském a Pardubickém kraji. Výstraha platí i pro Brno.

Smogová situace je vyhlašována, když 12hodinový průměr koncentrace polétavých částic PM10 v ovzduší překročí hranici 100 mikrogramů na metr krychlový a pro dalších 24 hodin se nepředpokládá pokles pod tento práh. Lidé by se při ní měli vyvarovat větší fyzické zátěže při pobytu venku, což platí hlavně pro nemocné, starší lidi nebo děti.

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek