Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Česko-ruské napětí kvůli vojenským památníkům. Moskva se obává ostré odvety

Česko-ruské napětí kvůli vojenským památníkům. Moskva se obává ostré odvety

Kvůli liknavému přístupu ruských úřadů k vybudování pomníku československým legionářům v Samaře může Česká republika přistoupit k „ostré odvetě“, jež může zasáhnout ruské vojenské památníky v Česku. V dolní komoře ruského parlamentu to prohlásil představitel ministerstva obrany Vladimir Popov. V Praze podle něj situaci sledují s „rostoucím pobouřením“.  „České úřady své závazky plní a budou v tomto pokračovat. Totéž předpokládáme od svých ruských partnerů,“ uvedlo české ministerstvo obrany v reakci pro INFO.cz.

Popov podle agentury TASS hovořil o letitém problému v povolžské Samaře, kde v roce 1918 českoslovenští legionáři porazili přesilu rudoarmějců a ovládli město. V bojích o přístupy k Samaře zahynulo 53 legionářů, ruské ztráty byly mnohonásobně vyšší. Podél Transsibiřské magistrály tehdy bojovalo několik desítek tisíc Čechoslováků, kteří na konci první světové války v bolševickém Rusku ovládli obrovské území od Povolží až po jihosibiřský Irkutsk.

Pomník v Samaře má vzniknout na místě předpokládaných českých hrobů. Podle ruských médií má jít o trojúhelníkovou desku, na níž budou vyryta jména legionářů. Projekt má ale nemálo odpůrců. Za výsměch obětem občanské války ho považují zejména samarští komunisté. Historiky a zastupitele, kteří projekt pomníku legionářům hájí, označují samarští komunisté za přisluhovače fašistů.

Popov, který důrazně varoval před bojkotem samarských úřadů už před dvěma lety, dnes v parlamentu konstatoval, že vedení oblasti i města Samary neplní závěry společné rusko-české komise z roku 2010 a brání vybudování pomníku už několik let.

„Neřešení tohoto problému vyvolává rostoucí pobouření české strany, což může vést k zostřené symetrické reakci ve vztahu k ruským vojenským památníkům v Česku,“ upozornil zástupce ministerstva obrany. Problém obě strany znovu otevřou na schůzi mezivládní rusko-české komise počátkem dubna v Samaře, řekl Popov.

Ministerstvo obrany reaguje

Ministerstvo obrany v reakci pro INFO.cz potvrdilo, že Samara neplní dohodu o vzájemné péči o válečné hroby, která byla uzavřena v dubnu 1999. Pomník československých legionářů má být již pět let uložen „nedůstojném stavu“ v depozitu. 

Ministerstvo obrany také tvrdí, že „československé hroby, které byly za sovětského režimu téměř všechny zničeny, jsou obnovovány za české finanční prostředky s minimální finanční účastí ruské strany“. Ministerstvo zdůrazňuje, že Česko závazky vyplývající z dohody plní a nadále plnit bude – o ruské a sovětské válečné hroby je v tuzemsku řádně pečováno. „Totéž předpokládáme od svých ruských partnerů,“ konstatuje ministerstvo obrany.

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek