Česko se chce stát finančním centrem pro Hedvábnou stezku

Info.cz

Premiér Sobotka se setká s čínským premiérem. Bude jej chtít přesvědčit, aby se Česko postaralo o finanční transakce mezi Čínou a ostatními zeměmi v regionu.

Premiér Bohuslav Sobotka se v sobotu nebo v neděli setká v lotyšské Rize s čínským premiérem Li Kche-čchiangem. Oba budou jednat o možnosti, že by se Česká republika stala důležitým centrem pro Hedvábnou stezku, tedy starověkou obchodní trasu, o jejíž obnovení se v současnosti snaží Číňané. Vyplývá to z materiálů, o nichž dnes jednala vláda a které má Info.cz k dispozici.

Číňané jsou podle všeho nápadu české vlády nakloněni, otázkou ovšem zůstává, do jaké míry se ve vzájemných vztazích odrazí nedávné přijetí dalajlamy u ministra kultury Daniela Hermana. „ČLR vítá ambici ČR stát se regionálním finančním centrem pro střední a východní Evropu a obě strany jsou ochotny dále posilovat finanční spolupráci obou zemí,“ zní návrh textu prohlášení, které by oba státníci měli vydat po vzájemném setkání.

Je otázkou, co se pod celou formulací skrývá, ale do budoucna by měly být do spolupráce mezi Čínou a Českem komerční banky. Podle vládního dokumentu by „komerční banky mohly ve vhodných případech podporovat užívání místních měn ve vzájemném obchodě prostřednictvím inovace produktů a služeb“. Dokument rovněž počítá se vznikem mezibankovní asociace Číny a zemí střední a východní Evropy.

Herman se už nemá opakovat

Vláda se rovněž shodla, že by ministři měli zásadní otázky zahraniční politiky konzultovat předem s ministrem zahraničí, nikoliv ho pouze informovat. Novinářům to řekl po jednání vlády sám ministr kultury Daniel Herman (KDU-ČSL). Dohoda je výsledkem dnešní debaty kabinetu o okolnostech nedávné návštěvy tibetského duchovního dalajlamy v Praze. Šéf české diplomacie Lubomír Zaorálek (ČSSD) si stěžoval, že ho Herman o své plánované schůzce s tibetským duchovním informoval pouze několik hodin předem a dal mu tak jen minimální možnost reagovat.

Zaorálek po svých vládních kolezích chtěl, aby slíbili, že budou dodržovat strategická usnesení týkající se zahraniční politiky. Přepis dva roky starého jednání vlády, na kterém se ministři údajně dohodli na vztazích s dalajlamou, dnes ministři k dispozici neměli. Zaorálek v úterý oznámil, že ho bude žádat. Podle Hermana i Zaorálka je to ale druhořadá záležitost. Herman novinářům řekl, že ani neví, zda záznam existuje. Nepamatuje se, v jaké režimu se jednání uskutečnilo, tedy ani to, zda byl záznam vůbec pořízen.

Herman novinářům řekl, že o jeho schůzce s dalajlamou se dnes vedla zevrubná diskuse. "Vyhnodnotili jsme situaci tak, že by bylo dobré konzultovat věci s větším předstihem. Zásadní otázky zahraniční politiky je třeba s ministrem zahraniční konzultovat, před dvěma lety jsme se dohodli na oznamování," uvedl ministr.

Svoji schůzku s dalajlamou nepovažuje Herman zpětně za chybu. Naopak dění v posledních dnech, které na ni navázalo, pokládá za osobní obohacení. Před novináři v té souvislosti poznamenal, že život je rozsochatý.

"Jsem velmi rád, že debata proběhla a že si to vláda vyjasnila. Mohlo to mít charakter psychterapeutické schůzky," komentoval jednání vlády nad tématem ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek (ČSSD). Posteskl si, že dění neprospívá zájmům českého hospodářství ani zahraniční politice. Věří, že dnešní debata povede k tomu, že se podobná situace nebude opakovat". Podle ministra životního prostředí Richarda Brabce (ANO) byla debata velmi živá. Ministři se podle něj shodli na tom, že by se neměli nepřekvapovat a měli by hledat taková řešení, která zahrnou i morální dilemata ministrů, a na druhou stranu nebudou klást bomby pod dohodnutá usnesení.

Zaorálek dnes uvedl, že o plánované schůzce Hermana s dalajlamou se dozvěděl několik hodin předem telefonicky, když byl v zahraničí, Herman přitom podle něj chtěl, aby o problému jednal s bývalými diplomaty Martinem Paloušem a Petrem Kolářem. Chtěl, abych já s nimi mluvil a abych se s nimi dohodl, aby se to změnilo. To je něco, čemu absolutně nerozumím. Ministři jsou tam (ve vládě) přece za sebe," řekl Zorálek.

Po schůzce Hermana s dalajlamou vydali prezident, premiér a předsedové obou parlamentních komor prohlášení o vztazích s Čínou, ve kterém se od Hermanova postupu distancovali. Kritici prohlášení tvrdí, že je projevem vazalství Česka vůči Číně.  

sinfin.digital