Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Česko se stále dusí. Kde je smogová situace nejhorší?

Česko se stále dusí. Kde je smogová situace nejhorší?

V Praze, Středočeském a Olomouckém kraji stále platí regulace, kdy musí některé průmyslové podniky omezit výboru, aby do ovzduší vypouštěly méně škodlivých látek. Oproti včerejšku byl naopak signál regulace odvolán v Pardubickém a Královéhradeckém kraji. V osmi regionech stále platí smogová situace, kterou meteorologové nově vyhlásili také v Jihočeském kraji. 

Smogová situace platí v Moravskoslezském, Zlínském, Jihomoravském, Ústeckém, Plzeňském, Libereckém, Karlovarském kraji a na Vysočině. V posledních třech krajích mají podle dat Českého hydrometeorologického ústavu oproti ostatním relativně čistý vzduch.

Lidé by měli kvůli zhoršeným rozptylovým podmínkám omezit jízdu auty i zvýšenou fyzickou zátěž spojenou s rychlejší frekvencí dýchání. Platí to zejména pro lidi s chronickými dýchacími potížemi, srdečním onemocněním, seniory a malé děti.

K vysokému znečištění ovzduší přispívají současné silné mrazy, kdy noční teploty padají i pod minus 10 stupňů Celsia, ale také inverzní charakter počasí a bezvětří.

Smogová situace je vyhlašována, když dvanáctihodinový průměr koncentrace polétavých částic PM10 v ovzduší překročí hranici 100 mikrogramů na metr krychlový a pro dalších 24 hodin se nepředpokládá pokles pod tento práh. Regulace se vyhlašuje, pokud alespoň na polovině stanic reprezentativních pro dané území dvanáctihodinový klouzavý průměr koncentrací částic polétavého prachu překročí hranici 150 mikrogramů na metr krychlový a není předpoklad, že by se to do 24 hodin změnilo.

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek