Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Česko se stále dusí smogem. Kde je situace nejhorší?

Česko se stále dusí smogem. Kde je situace nejhorší?

Českou republiku už několikátý den v řadě dusí smog. V Olomouckém a Plzeňském kraji platí kvůli špatným rozptylovým podmínkám dokonce stav regulace, kdy musí průmyslové podniky omezit výrobu. Praha už regulaci odvolala, smogová situace tu ale stále trvá. Magistrát hlavního města má proto dnes zvážit, zda by hromadná doprava mohla být v období smogu zadarmo. Do boje se smogem chce vytáhnout i plzeňský magistrát.

Smogová situace je vyhlášena vedle Prahy také v Ostravě, Karviné, Frýdku-Místku a v celém Ústeckém a Středočeském kraji. Signál regulace, kdy podniky musí omezit výrobu, platí v Plzeňském a Olomouckém kraji.

I Na plzeňském magistrátu by dnes dopoledne měl zasednout krizový štáb. Ve hře je dočasná MHD zdarma kvůli omezení individuální automobilové dopravy. Podle meteorologů je totiž většina exhalací způsobena automobily a z lokálních topenišť. Smogová situace, která na Plzeňsku platí od pátku, zůstane v regionu zřejmě celý týden.

V Olomouckém kraji se koncentrace polétavého prachu dnes ráno mírně snížily, smogová situace i regulace však nadále trvá. Výrazné zlepšení rozptylových podmínek zde meteorologové zatím neočekávají.

Ve Středočeském kraji byla dnes ráno regulace odvolána. V regionu ale dále platí kvůli znečištění vzduchu smogová situace, která byla vyhlášena již ve čtvrtek.

Český hydrometeorologický ústav dnes ráno opět vyhlásil smogovou situaci ve Zlínském kraji. Smogová situace je za leden v regionu vyhlášena již potřetí. Naposledy to bylo minulý pátek, odvolána byla v pondělí nad ránem. Poprvé platila čtyři dny od 9. ledna. Den dokonce platila i regulace, při které podniky omezují výrobu. V kraji však kromě tepláren velký znečišťovatel ovzduší není.

V místech, kde platí smogová situace, by podle ČHMÚ měli omezit pobyt venku hlavně nemocní a starší lidé či děti. Doporučení platí zejména pro osoby s chronickými dýchacími potížemi, srdečním onemocněním, starším lidem a malým dětem. Lidé by se při pobytu pod širým nebem měli zdržet zvýšené fyzické zátěže spojené s vysokou frekvencí dýchání.

Regulace se vyhlašuje, když koncentrace prachu ve vzduchu za 12 hodin překročí aspoň na polovině meteorologických stanic 150 mikrogramů na metr krychlový a zároveň se pro dalších 24 hodin nečeká pokles. Smogová situace se vyhlašuje, když koncentrace překročí 100 mikrogramů.

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek