Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Česko uspělo v arbitráži. Dostane přes 45 milionů korun

Česko uspělo v arbitráži. Dostane přes 45 milionů korun

Ministerstvo financí slaví úspěch v arbitráži s britskou společností WNC Factoring, která od Česka požadovala dvě miliardy korun. Společnost tvrdila, že byla poškozena pochybeními České republiky v procesu privatizace společnosti Škodaexport a také následným neposkytnutím úvěru od České exportní banky. To podle ní zapříčinilo úpadek společnosti. 

Rozhodčí tribunál podle ministerstva 22. února žalobu zamítl. Tribunál uvedl, že Česká republika neporušila své závazky a že její postup vůči společnosti byl v pořádku. WNC Factoring musí podle rozhodnutí arbitráže zaplatit Česku 35,9 milionu korun a 452 500 amerických dolarů (10,6 milionu Kč) jako náhradu nákladů za vedení arbitráže.

„Arbitrážní tribunál vyhověl našemu návrhu a ukončil celé řízení, čímž se nám tuto dvoumiliardovou hrozbu pro peníze daňových poplatníků podařilo odvrátit. Tribunál nám navíc přiznal plnou náhradu nákladů řízení,“ uvedl ministr financí Andrej Babiš (ANO). Česko v arbitráži zastupoval interní tým MF ve spolupráci s advokátními kancelářemi Weil, Gotshal & Manges a Dechert LLP.

Arbitráže jsou většinou výsledkem smluv o ochraně investic z počátku 90. let. Smlouvy byly většinou pro Česko nevýhodné. Ministerstvo financí již delší dobu pracuje na tom, aby tyto smlouvy zanikly.

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek