Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Česko už nepřijme žádné migranty na základě kvót, rozhodla vláda. Teď čeká hněv Bruselu

Česko už nepřijme žádné migranty na základě kvót, rozhodla vláda. Teď čeká hněv Bruselu

Vláda na návrh ministerstva vnitra rozhodla o pozastavení systému přerozdělování migrantů, v rámci kterého jsou běženci z Itálie a Řecka přesouváni do dalších členských zemí. Po jednání kabinetu o tom informoval ministr Milan Chovanec. Důvodem je podle něj zhoršená bezpečnostní situace. Chovanec dlouhodobě patří k odpůrcům relokačního mechanismu, nedávno kvůli němu hrozil i rezignací.

„Vláda ukládá ministrovi vnitra, aby ukončil aktivity v těchto oblastech. Znamená to, že Česká republika nebude žádat o migranty pro přerozdělení z Řecka a Itálie,“ uvedl po jednání kabinetu ministr Chovanec. Česká republika podle něj už nebude v této otázce do září jakkoli aktivní.

Ministerstvo vnitra má zároveň vypracovat postup pro očekávané řízení ze strany Evropské komise. Na konci celého řízení by mohly země dostat od unijního soudu pokutu. Chovanec dříve o její výši nechtěl spekulovat, experti ministerstva vnitra podle něj hovoří až o deseti milionech eur (asi 270 milionů Kč) základní pokuty a dalších desítkách tisíc za každý den následně nesplněné povinnosti.

Důvodem je podle Chovance „zhoršená bezpečnostní situace“. Šéf vnitra patří dlouhodobě k odpůrcům přijímání běženců a nedávno v rozhovoru pro Právo otevřeně řekl, že nechce, aby Česko do voleb přijalo byť jednoho běžence. Vzápětí se dostal do sporu s ministrem spravedlnosti Robertem Pelikánem, kterého označil za „vítače“.

Relokační program je jedním z pilířů unijního řešení migrační krize. V jeho rámci mělo být přerozděleno 160 tisíc běženců, skončilo to ale fiaskem, kdy se podařilo dosud přesunout jen necelých 15 tisíc lidí. Tisíce z nich mířily do Německa, Francie a Nizozemska, Česko jich podle dostupných informací přijalo jen 12, do září jich mělo přijmout asi 2600.

Česko spolu se státy Visegrádské čtyřky patří k nejdůraznějším odpůrcům kvót. Další státy EU je za to často podrobují kritice a ozývají se například hlasy žádající citelné krácení unijních prostředků pro země, které přijímat uprchlíky nechtějí.


 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek