Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Česko zasáhne silný vítr, varují meteorologové. Lidem pokazí jeden z posledních zimních víkendů na horách

Česko zasáhne silný vítr, varují meteorologové. Lidem pokazí jeden z posledních zimních víkendů na horách

V sobotu postupně zasáhne celou republiku s výjimkou východu a jihovýchodu Moravy silný vítr. V nárazech může dosáhnout až 70 kilometrů za hodinu. Večer zeslábne a během noci už bude jen mírný, uvedli meteorologové. Poryvy zkomplikují příznivcům zimních sportů jeden z posledních víkendů, kdy se můžou na horách svézt. Velké skiareály mají stále dost sněhu, menší pomalu končí sezonu.

„V sobotu ráno začne na našem území postupně od západu zesilovat západní až jihozápadní vítr. Během dne bude s výjimkou východu a jihovýchodu Moravy vát silný vítr, místy s nárazy přes 70 kilometrů za hodinu. Na západě Moravy a ve Slezsku vítr zesílí až odpoledne,“ uvedli meteorologové.

Výstraha platí od sobotních 09:00 do 22:00, a to pro všechny regiony s výjimkou Zlínského kraje a jihomoravských okresů Hodonín a Břeclav.

Vítr může dělat problémy na horách

Návštěvníci hor mají omezit túry, nechodit zejména do hřebenových partií, kde hrozí nebezpečí, a dodržovat pokyny Horské služby. Ve skiareálech ale budou poryvy nanejvýš nepříjemné a příznivci zimních sportů budou mít jednu z posledních šancí užít si zimu.

Skiareály ve vyšších polohách mají stále dostatek sněhu a hlásí dobré podmínky na lyžování. Mnoho z nich chce vydržet až do Velikonoc, přestože tento týden je poslední turnus jarních prázdnin. Níže položené malé areály jsou na tom ale hůře, někde už se nelyžuje, jinde konec sezony chystají.

Krkonošská střediska většinou problémy nemají, na sjezdovkách tam leží až 150 centimetrů sněhu. Ve SkiResortu Černá hora - Pec je v provozu přes 35 kilometrů sjezdovek, pro běžkaře je upraveno 50 kilometrů tratí. Až do Velikonoc chtějí jezdit v Harrachově a do začátku dubna pojedou Horní Domky v Rokytnici nad Jizerou. Tamní areál Studenov ale zavře už tuto neděli.

V Jizerských horách je po neděli nejistý osud svahů v Bedřichově, někde už jsou vidět meze. V omezeném provozu pojede od příštího týdne také Severák v Hraběticích, Tanvaldský Špičák a rovněž Ještěd, kde vypnou Pláně a možná Skalku. Pro běžkaře ale stále zůstává sjízdná Jizerská magistrála.

V Krušných horách je kompletně v provozu Klínovec, nabízí 14 kilometrů sjezdovek. O víkendu ale ukončí provoz areál Novako na Božím Daru a Neklid čeká v příštím týdnu pokles zájmu. Na Špičáku v Železné Rudě se už od pondělí lyžuje za ceny mimosezonní. Jihočeské Lipno by chtělo provoz udržet do 2. dubna. Už teď jsou tam ale v půjčovnách vedle lyží k dostání i jízdní kola a silniční koloběžky.