Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Čeští „šmejdi" zkoušejí útočit za hranicemi. U 84letého seniora z Německa tvrdě narazili

Čeští „šmejdi" zkoušejí útočit za hranicemi. U 84letého seniora z Německa tvrdě narazili

Jak v minulosti ukázal případ takzvaných šmejdů, kteří pod nátlakem vnucovali českým seniorům předražené, nechtěné a nepotřebné zboží, jsou právě staří lidé jednou z nejohroženějších skupin obyvatelstva v případě podvodných praktik. Tuzemští podvodníci teď zkoušejí svůj špinavý byznys rozjet i za hranicemi.

V případě čtyřiaosmdesátiletého Hanse Bauera z hesenského Hofgeismaru ale tvrdě narazili. „Moje tělesná schránka už kvůli stáří možná není v tak skvělé kondici, jako kdysi, ale hlava mi stále funguje bezvadně,“ vysvětlil místnímu deníku Lokalo24 senior.

Muži přistál 6. března ve schránce dopis s přiloženou fakturou na placené telefonické služby, které měl čerpat 11. února. Zasilatelem účtu byla společnost A.S.N.P., která podle poštovního směrovacího čísla sídlí ve Zbirohu v Plzeňském kraji. Bauer zkontroloval výpis telefonních hovorů v daný den a zjistil, že nikam nevolal. Naopak jemu telefonovalo číslo, na kterém se hlas představil jako zástupce pošty v Porůří.

Tehdy se důchodce dopustil jediné chyby. „Znělo to naprosto seriózně. Naše číslo není v žádném telefonním seznamu. A protože se oproti běžným zvyklostem představuji svým jménem, také mě hned jménem oslovili,“ zlobí se na sebe kvůli své neopatrnosti ještě dnes.

Mužský hlas na druhé straně linky jej perfektní spisovnou němčinou bez přízvuku informoval, že má údajně na pobočce poštovního úřadu v Porůří dopis, který nemohl být doručen, a požádal seniora, aby mu nadiktoval svoji přesnou adresu. Místo dopisu ale nakonec došel Bauerovi účet za telefon ve výši 90 eur.

Němec v situaci, která by asi mnoho lidí vyděsila, zareagoval přímo ukázkově. „To mě pochopitelně tak trochu uklidnilo. V médiích je samozřejmě pravidelně řeč o podobných podvodech. Když se s tím ale setkáte osobně, tak vás to přece jen znervózní,“ přiznává důchodce.

Místo aby poslal na český účet požadované peníze, se tak obrátil na centrálu pro ochranu spotřebitele. Tam se dozvěděl, že není prvním, kdo se s podobnými nekalými praktikami v Německu setkal, ty se množí v Dolním Sasku a teď i v Hesensku. „Nereagovat a už vůbec neposílat peníze, tu firmu známe,“ zněla odpověď ze spotřebitelské centrály.

Tři týdny po prvním dopisu obdržel Hans Bauer další fakturu od A.S.N.P., tentokrát z důvodu nárůstu nákladů kvůli údajným vícenákladům za nezaplacení už na 135 eur. Podvodníci v dopise tvrdili, že senior telefonoval na erotickou linku.

Hesenskému důchodci došla trpělivost a obrátil se na orgány činné v trestním řízení. Na policejní služebně v Hofgeismaru podal trestní oznámení pro podvod a na poštovní úřad nahlásil podezřelý hovor, který měl údajně s pracovníkem z pobočky v Porůří. Pošta poděkovala za informace, o kterých neměla tušení, a současně popřela, že by byla v jakémkoliv kontaktu s podezřelou českou firmou.

Případné další výhrůžky ze strany společnosti A.S.N.P. očekává Hans Bauer s ledovým klidem. Ze strany policie, spotřebitelské centrály i právního zástupce se mu dostalo pochvaly za příkladnou reakci a muž by byl do budoucna rád nápomocen dalším seniorům, kteří by se snad dostali do hledáčku podobných podvodných firem.

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek