Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Čeští vojáci nebudou poslouchat německou vládu, krotí Stropnický obavy ze ztráty suverenity

Čeští vojáci nebudou poslouchat německou vládu, krotí Stropnický obavy ze ztráty suverenity

Čtvrtá brigáda rychlého nasazení české armády nebude ani po podpisu dohody o budoucí těsné spolupráci s německou 10. obrněnou divizí podléhat vůli německé vlády. Zůstane plnohodnotnou součástí Armády ČR a její nasazení bude vždy podléhat rozhodnutí vlády a schválení Parlamentu. Napsal to ministr obrany Martin Stropnický (ANO) v odpovědi na písemnou interpelaci předsedy KSČM Vojtěcha Filipa.

Dohodu podepsal v polovině února v Bruselu Stropnický s německou ministryní Ursulou von der Leyenovou. Jejím smyslem bude připojení české jednotky k německé divizi tak, aby spolu mohly obě uskupení intenzivně cvičit a být také případně společně nasazeny.

Filip ve své interpelaci píše, že z jeho nejen filologického výkladu znamená přidružení k armádě něco zcela odlišného než pouhé společné cvičení. „Bundeswehr je jistě dobře vyzbrojená a vycvičená armáda. Podstatné ale je, že armáda je pouze vykonavatelkou politické vůle své země,“ uvedl Filip a položil Stropnickému dotaz, zda si je této skutečnosti vědom. „Nemyslíte si, že v přidružování našich jednotek k jednotkám německým by tedy nebyla namístě určitá zdrženlivost?“ napsal ministrovi.

Stropnický mu kromě jiného odpověděl, že mezinárodněprávního hlediska jde o nezávaznou deklaraci o záměru prohloubit spolupráci zejména štábů obou jednotek tak, aby v případě vzniku rozsáhlého konfliktu vedeného vůči území států NATO uměly tyto jednotky rychle navázat kontakt a lépe koordinovaly plnění úkolů. Stropnický se také zmiňuje o Bezpečnostní strategii ČR z roku 2015, v níž se uvádí, že bezpečnost státu nelze oddělovat od bezpečnosti v eurotatlantické oblasti.

Ministr obrany také na Filipův dotaz odpověděl, že k podepsání dokumentu nepotřeboval žádné zvláštní zmocnění. Nebyl ani povinen tento krok konzultovat s prezidentem jako s vrchním velitelem ozbrojených sil.

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek