Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Čeští vojáci odmítli speciální vozy za desítky miliónů korun. Nevěří, že je ochrání

Čeští vojáci odmítli speciální vozy za desítky miliónů korun. Nevěří, že je ochrání

Ministerstvo obrany před čtyřmi lety pověřilo vojenské vývojáře z Vojenského technického ústavu (VTÚ), aby sestavili tři obrněné vozy, které budou chránit českého velvyslance v afghánském hlavním městě Kábulu před útoky. Tajný úkol s označením Gladius a rozpočtem 50 miliónů korun však skončil blamáží. Podle serveru Novinky.cz vojenští policisté odmítli auta převzít.

Vojáci nejsou spokojení s pancéřováním, jaké se ústavu na dvou toyotách a mercedesu podařilo vyvinout.

 „Materiály – pancíř a skla – v testech vyhověly. Ale při vojskových zkouškách došlo u vojenských policistů k pochybnostem, zda je to auto skutečně balisticky odolné,“ řekl Právu ředitel VTÚ Jiří Protiva s tím, že nepomohlo ani to, že nechali u dodavatele pancéřování několikrát předělat. Policisté už zkrátka vozy nechtěli.

Ministerstvo náměstka ministra obrany Tomáše Kuchty počítá, že auta i tak využije. „To auto nezůstane ve skladu a bude sloužit na jiných misích,“ řekl Kuchta Právu. Vozy umí monitorovat okolí, získávat zpravodajské informace a umožnit ochráncům komunikovat mezi sebou i se základnou.

Na vývoji prototypu a systému Gladius se dle deníku podílelo zhruba deset různých firem a VTÚ celý systém dával dohromady. Jako základ použili dvě Toyoty Land Cruiser za 9,4 miliónu a jeden Mercedes-Benz Sprinter za 5,6 miliónu korun. Na dalších více než 30 miliónů korun vyšly součástky a práce. Dohromady tak projekt stál 50 miliónů korun.

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek