Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Chci větší moc, vzkázal Zeman z Lán. Rád by navrhoval zákony

Chci větší moc, vzkázal Zeman z Lán. Rád by navrhoval zákony

Prezident Miloš Zeman by uvítal, aby měl prezident možnost zákonodárné iniciativy. Řekl to v rozhovoru pro server Blesk.cz. V dalším volebním období by si chtěl zvát poslance a senátory, kteří by zákony mohli předkládat za něj. V případě zvolení chce prosazovat povinnou volební účast a možnost voličů sestavovat si vlastní kandidátky i u parlamentních a krajských voleb.

Zeman poznamenal, že zákonodárnou iniciativu čeští prezidenti ztratili v roce 1993, když byla odebrána tehdejšímu prezidentu Václavu Havlovi. „Kdyby bylo na mně, tak bych byl velmi rád, aby se zákonodárná aktivita vrátila do rukou prezidenta,“ řekl Zeman. Zároveň poznamenal, že pokud uspěje v prezidentských volbách, chtěl by se setkávat s poslanci a senátory a mít možnost je ovlivnit, aby zákony předkládali za něj.

Sobotka na tiskové konferenci po setkání nového úzkého vedení ČSSD řekl, že má pocit, že návrhů zákonů není málo a že by se s nimi mělo šetřit, a ne je předkládat za každou cenu. Poznamenal, že v ČR jsou poměrně široké možnosti, kdo všechno může předkládat zákony, protože je může navrhnout vláda, poslanci, Senát i kraje.

Problém vidí spíše v častých novelizacích, kvůli kterým se legislativa stává pro laiky nepřehlednou. „My jako sociální demokraté nejsme pro to, abychom posilovali kompetence prezidenta republiky za každou cenu. Myslíme si, že má cenu měnit kompetence jenom tam, kde to má nějaký smysl a užitek,“ dodal.

V případě zvolení by chtěl Zeman víc pracovat na tématu, které nazval aktivním občanstvím. Poznamenal, že člověk se má podílet na správě věcí veřejných a že mu má být otevřen širší prostor než v minulosti, aby to mohl dělat. Navrhuje, aby měl volič možnost, podobně jako v komunálních volbách, sestavovat si vlastní kandidátku napříč politickým spektrem i ve volbách parlamentních a krajských. Zároveň by chtěl, aby byla povinná volební účast.

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek