Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

ČNB dál rozprodává zlatý poklad. Za 20 let nemusí mít nic, upozorňuje analytik

ČNB dál rozprodává zlatý poklad. Za 20 let nemusí mít nic, upozorňuje analytik

Česká národní banka postupně rozprodává nashromážděné zlaté rezervy. Zlato využívá na mince pro soukromé investory. Ve světě je přitom trend opačný a země zlato nakupují. Na kroky centrální banky upozornil deník Právo.

Podle deníku přišla ČNB od ledna loňského roku o 300 kilogramů zlata. Rok předtím poklesl stav devizových rezerv ve zlatě o půl tuny.

Analytik David Marášek, jenž úbytky pro list spočítal, upozorňuje, že pokud banka bude pokračovat v současném tempu, za dvacet let nebude mít vůbec žádné zlato.

„ČNB používá zlato na výrobu sběratelských mincí, ty prodává veřejnosti,“ vysvětluje Denisa Všetíčková z odboru komunikace banky. ČNB podle ní přizpůsobuje objem zlata, které drží, svým potřebám.

Zatímco nyní má Česko v sejfech k dispozici 9,62 tuny zlata, při rozdělení federace mělo 69,5 tuny. V letech 1997 a 1998 však prodalo 56 tun do Německa a Švýcarska. Komu a za kolik banka dodnes tají.

Světový trend je přitom opačný. Ke konci roku 2014 držely centrální banky přibližně 30 900 tun zlata, loni už to bylo 33 248,5 tuny. Eurozóna včetně Evropské centrální banky drží téměř 10 800 tun. Lépe je na tom i Slovensko, které z federálního zlatého pokladu dostalo jen jednu třetinu. V současnosti má o 22 tun víc než Česko.

„Centrální banky ve vyspělých státech mají v průměru více než 30 procent svých devizových rezerv ve zlatě. ČR má necelé půl procenta,“ spočítal Marášek. Někdy je toto číslo i téměř dvojnásobné. Zmíněná eurozóna má podíl zlata v rezervních aktivech na 54,5 procentech.

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek