Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

ČSSD pověřila Hamáčka jednáním o vládě. Neměl by v ní být trestně stíhaný člověk

ČSSD pověřila Hamáčka jednáním o vládě. Neměl by v ní být trestně stíhaný člověk

Jan Hamáček byl jako nový předseda ČSSD na sjezdu pověřen jednáním o vládě s ANO. Vláda se nesmí opírat o hlasy hnutí Svoboda a přímá demokracie a ANO do ní nesmí nominovat trestně stíhané osoby. Sjezd nehlasoval o přísnějším návrhu sociálnědemokratických senátorů, který měl označit trestně stíhané osoby za zásadní překážku vstupu do vlády.

Sociální demokraté řešili otázku možného angažmá trestně stíhaných osob ve vládě v souvislosti s premiérem v demisi Andrejem Babišem (ANO), který čelí stíhání kvůli údajnému dotačnímu podvodu případu Čapího hnízda. Ve schváleném usnesení uvedli, že trestní stíhání považují za zásadní problém a vyzvali ANO, aby neblokovalo nominací obviněné osoby vznik stabilní vlády. Vedení ANO dříve odhlasovalo, že na osobě Babiše v pozici premiéra trvá.

Hamáček a jeho statutární zástupce Jiří Zimola dostali na návrh nového předsedy strany od sjezdu pověření jednat s ANO a dalšími stranami. Jejich cílem má být zajistit stabilní prostředí pro budoucnost České republiky a prosazení maxima z programu sociální demokracie. "ČSSD považuje účast trestně stíhaných osob ve vládě za zásadní problém a vyzývá ANO, aby nenominovalo trestně stíhané či obviněné osoby," stojí v usnesení.

O vstupu do vlády mají podle vyjednaných podmínek rozhodnout všichni sociální demokraté v závazném referendu. "Vláda s účastí nebo podporou ČSSD se nesmí opírat o hlasy SDP," stojí v závěrečném bodu usnesení.

Před hlasováním o usnesení se vedla debata o přísnějším návrhu senátorů ČSSD, kteří chtěli možnost zastoupení trestně stíhané osoby zakázat. Šéf Senátu Milan Štěch či další člen horní komory Jiří Dienstbier záměr hájili tím, že by sjezd měl dát jasný vzkaz, že ČSSD se drží svých předvolebních slibů. Neměla by podle nich klesnout tak, že účast stíhaných osob připustí. O návrhu senátorů se nehlasovalo, protože u delegátů uspěla Hamáčkova verze.

Po schválení usnesení k vládě ČSSD přerušila sjezd do soboty 7. dubna. Delegáti budou zejména volit řadové místopředsedy a zabývat se návrhy na změnu stanov. Hamáček uvedl, že bude sjezd informovat o tom, kam dospěla jednání o vládě.

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek