Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Čuba už v Senátu nebyl rok a půl. „Mám obavy, jestli je ještě schopen komunikovat,“ říká Štěch

Čuba už v Senátu nebyl rok a půl. „Mám obavy, jestli je ještě schopen komunikovat,“ říká Štěch

Po zlínském senátorovi Františku Čubovi se doslova slehla zem. Na zasedání Senátu se neobjevil už rok a půl a neodpovídá ani na dopisy předsedy Milana Štěcha. Nic neví také Čubovo nejbližší okolí. Štěch se obává, že dlouhodobě absentující senátor, který ale nechce rezignovat, je možná už v tak špatném zdravotním stavu, že nedokáže komunikovat. Svůj senátorský plat ale už více než půl roku poukazuje do Studijního fondu Iva Valenty, vlastníka dezinformačního serveru Parlamentní listy.

Čuba se v Senátu objevil naposledy 24. srpna 2016, tedy asi před rokem a půl. Poté prodělal operaci trávicího traktu a od té doby se zlínský senátor, který kandidoval za Stranu práv občanů (SPO), na zasedání neukázal. Přesto dál pobíral plný plat. Štěch ho jako předseda Senátu kvůli dlouhodobé absenci vyzval k rezignaci. Čuba ale nereaguje. „Ne, bohužel. Dopis jsem poslal, ale odpověď jsem nedostal. Nemám vůbec žádnou reakci, ani z okolí pana Čuby,“ uvádí pro web iROZHLAS.cz předseda dolní komory Milan Štěch. „Mám obavy, jestli vůbec ještě je schopen komunikovat, protože slušnost je odepsat,“ dodává Štěch.

Po dlouhodobých výtkách, že pobírá 122 tisíc korun měsíčně za práci, do které nechodí, se rozhodl bývalý předseda JZD Slušovice loni v červnu vzdát svého platu ve prospěch charity. Funkci si chtěl ale nadále ponechat. Toto řešení předal k rukám Štěcha Čubův stranický šéf Jan Veleba, který před pár dny odešel z natáčení DVTV, když měl vysvětlit původ peněz, které strana věnovala na kampaň Miloše Zemana. Veleba označil krok svého spolustraníka za „chlapský a čestný“. Pravým důvodem jeho souhlasu ale může být ve skutečnosti obava, že bez Čuby by zanikl Velebův senátorský klub, který má nyní pět členů, což je minimální počet pro vznik klubu.

Kontroverze budila také Čubova volba nadace, které chce přispívat. Nejdříve se dle svého asistenta Milana Frnky chtěl platu a náhrad vzdát úplně. To ale zákon neumožňuje. Statisíce korun, které si ročně vydělá, se proto rozhodl poukazovat do Studijního fondu senátora Ivo Valenty.

Valenta je prostřednictvím společnosti Our Media vlastníkem zpravodajského serveru Parlamentní listy a drží také podíl ve firmě Easy Communication, do jejíhož portfolia spadá i portál První Zprávy. Oba weby think-tank Evropské hodnoty označuje za manipulativní a dezinformační.

Do Studijního fondu posílá Valenta také svůj senátorský plat. Nadace má pomáhat studentům středních, vyšších odborných a vysokých škol s trvalým bydlištěm na Slovácku a ve Zlínském kraji financovat studijní pobyty v zahraničí. Jak je zřejmé i přímo z Valentových stránek, Čuba, kterého v roce 2013 Miloš Zeman ocenil medailí za zásluhy, do fondu skutečně od léta peníze posílá. K nahlédnutí ale není na webu žádné transparentní konto ani sdělení, jaký příspěvek konkrétní studenti dostali.

Čubův stranický šéf Veleba už dříve uvedl, že absentující senátor bude svůj mandát vykonávat ze Zlína a do Senátu přijede, až mu to zdraví dovolí. Od tohoto prohlášení ale uplynul už více než půlrok a zlínský senátor, který při volbách v roce 2014 porazil obhajující Alenu Gajdůškovou, se zatím na Malé Straně neukázal. Do konce mandátu mu zbývají necelé tři roky.

Štěch ho proto po novém roce Čubu dopisem opět vyzval k rezignaci. Odpověď ze Zlína ale nepřišla. O dopise dle iRozhlasu nevěděl ani Čubův asistent Frnka, který dle svých slov delší dobu nebyl v kanceláři. Potvrdil ale, že Čuba údajně dochází každý den do regionální kanceláře ve Zlíně, kde sbírá podněty občanů. „Slušovický zázrak", jak ho ve svém dokumentu pojmenoval další Zemanem vyznamenaný Čech Robert Sedláček, ale za občany už 17 měsíců bojovat do Senátu nejezdí. 

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek