Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

„Cynismus, který nemá obdoby.“ Političky cupují Bělobrádkovu radu strádajícím matkám samoživitelkám

„Cynismus, který nemá obdoby.“ Političky cupují Bělobrádkovu radu strádajícím matkám samoživitelkám

Leckteré názory Jiřího Čunka jsou považovány za svérázný typ lidoveckého smýšlení i uvnitř KDU-ČSL. S blížícím se sjezdem ale nyní se svou troškou do debaty o povaze sociálních dávek přispěl také předseda lidovců Pavel Bělobrádek. V rozsáhlém rozhovoru pro The Student Times ve spolupráci s E15.cz se nechal mimo jiné slyšet, že rozpad rodin souvisí z velké části i s tím, že je v České republice poměrně robustní sociální systém. Na námitku, že matky samoživitelky patří mezi skupiny, jež jsou nejvíce ohroženy chudobou, Bělobrádek opáčil, že si musí najít jiného muže. Výroky se staly předmětem bouřlivých debat na sociálních sítích, do Bělobrádka se opřela také poslankyně KSČM Soňa Marková nebo ministryně školství Kateřina Valachová z ČSSD. Předseda lidovců se mezitím snaží svůj výrok mírnit, prý šlo o nadsázku. 

„Už jsme si zvykli na asociálnost a hrabivost lidovců, jak v souvislosti se sociálními opatřeními ve prospěch nejzranitelnějších skupin občanů, tak při jejich vášnivé obhajobě mnohamiliardových církevních restitucí. Nicméně cynismus zmiňovaných výroků na adresu matek samoživitelek nemá obdoby,“ tvrdí rezolutně poslankyně a stínová ministryně zdravotnictví Soňa Marková z KSČM. Kateřina Valachová pak pro server Novinky.cz uvedla, že jde o skandální výrok. Dle svých slov nevěří, že to Bělobrádek takto formuloval. „Nedokážu si představit, že by se dopustil tohoto výroku,“ dodala.

Podle Markové to jsou právě matky samoživitelky, které se mnohdy marně domáhají výživného na své děti, a jsou tudíž nejvíce ohroženy chudobou. „Jim nejvíce chybí dostupné kvalitní jesle, školky, nemají často ani na obědy ve školní jídelně a o možnosti poslat své potomky na školu v přírodě nebo výlet ani nemluvě. Především ony narážejí na nechuť zaměstnavatelů poskytovat částečné a sdílené úvazky, práci z domova, popřípadě další opatření, která by pomohla ke sladění rodinného a pracovního života,“ připomíná poslankyně KSČM.

„Lidovci si zřejmě nevšimli, že feudalismus, kdy byly ženy zcela odkázány na vůli mužů, dávno skončil. Je jim zřejmě trnem v oku fakt, že současné ženy jsou rovnoprávné a rozhodují si o sobě a svém životě. Pohrdání ženskými právy a asociálnost jsou pro KDU-ČSL typické,“ zdůraznila Marková. Podle Bělobrádka zálohované výživné znamená, že stát přiznává neschopnost vybrat peníze od otců, tedy od těch, kteří mají platit matkám na dítě.

„Pro nás je však stále principiálně důležité dítě a není možné, aby zde byly děti bez prostředků kvůli tomu, že stát není schopen z jejich rodičů vymoct peníze, které mají dát. Na druhou stranu je evidentní, že se tento nástroj nesmí stát něčím, co bude motivovat lidi, aby se rozcházeli,“ uvedl Bělobrádek pro The Student Times. Podobně jako Bělobrádek hovořil minulý týden v rozhovoru pro INFO.CZ také jeho stranický kolega a hejtman Zlínského kraje Jiří Čunek.

Předseda lidovců nicméně v rozhovoru zdůrazňuje, že s některými jeho výroky zásadně nesouhlasí. Zároveň to podle něj neznamená, že by se mělo uvažovat o vyloučení Čunka ze strany. „Nejde tu, prosím, pouze o obsah, ale i o formu. S jeho formou také nesouhlasím. Vím, že každý máme nějaký styl a nějaký způsob mluvy. Z tohoto hlediska on cílí na nějaký typ voličů a jim takováto řešení připadají srozumitelná, to je logické,“ vysvětluje předseda lidovců. 

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek