Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Další den ve stínu Čapího hnízda. Výbor bude jednat o vydání Babiše a Faltýnka

Další den ve stínu Čapího hnízda. Výbor bude jednat o vydání Babiše a Faltýnka

Sněmovní mandátový a imunitní výbor bude dnes pokračovat v projednávání policejní žádosti o vydání premiéra a předsedy ANO Andreje Babiše a prvního místopředsedy hnutí Jaroslava Faltýnka k trestnímu stíhání v případu dotace pro farmu Čapí hnízdo. Zatím není jasné, zda členové výboru už na této schůzi doporučí plénu, zda mají oba poslance ke stíhání vydat. Oba poslanci podezření související s Čapím hnízdem odmítají a hovoří o účelovosti a o politické motivaci stíhání. 

Babiš s Faltýnkem měli ve výboru původně přiblížit svůj pohled na případ, v němž je policie už před volbami obvinila pro podezření z dotačního podvodu a Babiše i z poškozování zájmů Evropské unie. Oba ale minulý týden požádali o odklad slyšení. Chtějí se totiž seznámit se zprávou, kterou českým úřadům v této záležitosti nedávno zaslal Evropský úřad pro boj proti podvodům (OLAF) a který je součástí vyšetřovacího spisu. Babišovi a Faltýnkovi právníci mají do dokumentu nahlédnout během dneška.

Mandátový a imunitní výbor tak bude muset rozhodnout, jestli Babišovi a Faltýnkovi poskytne pro slyšení jiný termín. Předseda výboru Stanislav Grospič (KSČM) soudí, že jejich požadavek určité opodstatnění má, když se navíc chtějí se zprávou OLAF seznámit i někteří členové výboru, až bude k dispozici její úřední český překlad z angličtiny. Jak ale řekl pro ČTK, odklad by neměl být velký.

Na druhou stranu Grospič poukázal také na to, že Babiš s Faltýnkem nemusí právo na výpověď před výborem využít. Výbor tedy může dát doporučení plénu i bez jejich slyšení. Zpravodajka Kateřina Valachová (ČSSD) už v pátek uvedla, že návrh usnesení má přichystaný.

Podobně jako v minulém volebním období před výborem vystoupí vyšetřovatel Pavel Nevtípil a státní zástupce Jaroslav Šaroch. Grospič uvedl, že účast potvrdili.

Gazdík bude hlasovat pro vydání

Někteří členové výboru možnost nahlédnout do zprávy OLAF využili už v pátek. Zpráva podle nich odpovídá policejnímu spisu a obsahuje i termíny dotační podvod a poškozování zájmů Evropské unie. Grospič viděl zprávu včera a potvrdil, že je v souladu se žádostí i s vyšetřovacím spisem. Podrobnosti neuvedl. „Jsme vázáni mlčenlivostí, nechtěl bych to komentovat,“ řekl.

Se zprávou se včera seznámil také místopředseda výboru Petr Gazdík (STAN), který už má o hlasování jasno. „Po přečtení zprávy OLAF můžu říct, že zcela jednoznačně budu hlasovat pro vydání pánů Babiše a Faltýnka,“ uvedl na twitteru.

Hospodářské noviny včera uvedly, že podle zprávy OLAF obsahovala žádost o dotaci nepravdivé informace a anonymní vlastnická struktura Čapího hnízda byla v rozporu se zásadou transparentnosti.

Kvůli padesátimilionové evropské dotaci pro společnost Farma Čapí hnízdo policie obvinila Babiše, Faltýnka a dalších devět lidí. Sněmovna oba poslance v minulém funkčním období ke stíhání vydala. Nyní posuzuje novou policejní žádost, protože Babiš a Faltýnek v říjnových volbách obhájili mandát a nabyli tím imunitu v plném rozsahu.

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek