Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Další důvod ke koaličním hádkám. Chovanec a Babiš se střetnou kvůli zvýšení platů policistů

Další důvod ke koaličním hádkám. Chovanec a Babiš se střetnou kvůli zvýšení platů policistů

Ministerstvo financí vedené Andrejem Babišem nesouhlasí se zvýšením platů u bezpečnostních sborů o deset procent od letošního 1. července. Vyplývá to z připomínek k návrhu ministerstva vnitra, kterým by se brzy měla zabývat vláda. Ministr vnitra Milan Chovanec označil materiál k platům za urážku členů bezpečnostních sborů. Zdůvodnění, proč platy nezvyšovat, považuje za nesmysl a projev absolutní neúcty.

Zvýšení platů by vyšlo na téměř 3,5 miliardy korun ročně. "Objem prostředků na platy příslušníků považujeme za dostatečný a v posledních letech stále se navyšující," uvedlo ministerstvo financí v připomínce, kde navyšování platů odmítlo. Zdůvodnilo to tím, že platy u bezpečnostních sborů od roku 2013 vzrostly o 15 procent, potřebné peníze na letošní rok také nejsou ve schváleném rozpočtu.

Chovanec uvedl, že Babiš konečně přestal skrývat svou snahu totálně oslabit a rozeštvat bezpečnostní sbory. "Pokud pan ministr tvrdí, že policisté, hasiči i další členové bezpečnostních sborů mají platy dostatečně vysoké, jde o nesmysl a projev neúcty k lidem, kteří pro naše bezpečí riskují své životy," uvedl Chovanec. S argumenty ministerstva financí nesouhlasí také předseda Nezávislého odborového svazu policie Milan Štěpánek. Připomněl, že v roce 2011 klesly platy kvůli vládním úsporným opatřením o deset procent, o rok dříve přišli policisté o rizikové příplatky.

Ministerstvo financí v odmítavém stanovisku uvedlo, že částka potřebná pro zvýšení platů není v letošním rozpočtu a doporučuje vnitru, aby našlo peníze ve svém rozpočtu. Vnitru navrhlo například snížení výsluh nebo revizi způsobu jejich výpočtu. "Návrh na snížení výsluh je nejen v rozporu se zákonem i politikou vlády, ale i za jakoukoliv hranou slušného chování," zdůraznil Chovanec.

Mluvčí ministerstva financí Žurovec zdůvodnil negativní stanovisko MF k návrhu vnitra tím, že o změně platů by vláda měla rozhodnout až po konzultaci s odbory a termín zvýšení by měl být nastaven na začátek roku 2018. Návrh vnitra podle mluvčího navíc obsahoval nejednotné výpočty dopadů na rozpočet a další nedostatky. Podle Žurovce se vládní koalice v rámci přípravy rozpočtu na rok 2018 zřejmě shodne na plošném navýšení prostředků na výplaty státních zaměstnanců, takže je nutné brát v potaz také peníze na platy učitelů, úředníků či vojáků.

Policejní sbor má zhruba 40 000 lidí, hasičů je přes 9 700. Zvýšení platů by se týkalo i celníků, vězeňských dozorců nebo tajných služeb.

 

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek