Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Další nahrávka, další problém pro Babiše. S novinářem Přibilem řešil živý policejní spis

Další nahrávka, další problém pro Babiše. S novinářem Přibilem řešil živý policejní spis

Na twitterovém účtu „Julia Šumana“ se objevila další tajná nahrávka šéfa hnutí ANO a ministra financí Andreje Babiše. Babiš na ní hovoří s novinářem Mf Dnes Markem Přibilem, který přišel o místo po zveřejnění předchozí nahrávky, o živých policejních spisech a namíření informací proti politickým konkurentům. Podobně jako při předchozích dvou nahrávkách trvá Babiš na tom, že se jedná o záměrnou kompromitaci. 

V říjnu loňského roku přišly Lidové noviny s informací, že někdejší šéf oddělení korupce na protikorupční policii Radek Holub zneužil svého postavení a na objednávku vyrobil falešný dokument o vyšetřování vlivného advokáta Karla Muzikáře, který se měl údajně dopustit trestného činu hospodářského charakteru. Podle Lidových novin bylo cílem „kompra“ poškodit Muzikáře před klienty.

Holuba odhalili detektivové ÚOOZ a při předávce kompromitujícího materiálu ho zadrželi. Policisté dle deníku zmapovali, že Holub jednal na pokyn soukromého detektiva a bývalého policisty Igora Gáboríka. Oba byli vyšetřováni, kauza dostala krycí název Beretta.

Přibil na uveřejněné nahrávce šéfovi hnutí ANO Andreji Babišovi říká, že se mu podařilo získat přepis výslechů z probíhajícího vyšetřování, seznamuje ho s jejich obsahem a následně mu materiály předává. Z nahrávky ale nevyplývá, že si je Babiš skutečně převzal.

V nahrávce zaznívají jména právníka Radka Pokorného či jméno bývalého náměstka inspekce ministerstva vnitra Dušana Brunclíka. Právě kvůli údajnému zapojení Radka Pokorného do kauzy Přibil hovoří o tom, že uveřejnění informací může poškodit ČSSD.

„Načasoval bych to před jejich sněm socanský a něco před volbama,“ reaguje Andrej Babiš. Přibil následně nabízí, že informace poskytne i jiným médiím – např. Právu, kde dříve pracoval – aby to nevypadalo jako cílená akce. „Záleží na tom, jak bych se dohodl s Frantou Nachtigallem,“ říká Přibil. František Nachtigall je ředitel rozvoje Mf Dnes.

Na závěr Přibil tvrdí, že dokumenty má od policistů či bývalých policistů a ti prý vyzvídají, jestli se může počítat s tím, že by se v budoucnu bývalý šéf Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu Robert Šlachta stal ministrem. Babiš odvětil, že mu Šlachta vzkázal, že by chtěl být policejním prezidentem.

Předseda hnutí ANO a ministr financí Andrej Babiš v reakci na novou zveřejněnou nahrávku sdělil, že se stal obětí cílené provokace nastrčeného agenta. Podle něj vypouští sestříhané nahrávky, kde je ale i tak velmi pasivní. Babiš připomněl spekulace, podle nichž Marek Přibil, se kterým na nahrávkách hovoří a který pracoval pro MF Dnes, měl „kontakty na kmotry“. Nevyloučil ani vliv politických oponentů. Jde o likvidační kampaň zakrývající korupci na ministerstvu školství, uvedl Babiš v sms zprávě, kterou poslal ČTK.

„Evidentně jsem se stal obětí cílené provokace nastrčeného agenta, který mě měl kompromitovat,“ uvedl Babiš. Nyní podle něj onen agent vypouští na veřejnost sestříhané nahrávky. „Kde jsem ale i tak velmi pasivní. Každý, kdo si to poslechne, si musí všimnout, jak moc mi to vnucuje,“ dodal.

Dále připomíná, že podle některých zdrojů měl Přibil kontakty na kmotry. „Není ale vyloučeno, že v tom jsou i moji političtí oponenti. Je to kampaň, která má za cíl zakrýt korupci na ministerstvu školství a mě zlikvidovat,“ dodal Babiš.

Na twitterovém účtu „Julia Šumana“ byly již v minulém týdnu zveřejněny dvě Babišovy nahrávky. Na té první ministr financí hovoří vulgárně o svých kolezích z vlády. Na druhé mluví s redaktorem Mf Dnes Markem Přibilem. Probírá s ním kompromitující materiály na politické konkurenty.

Kdo je autorem nahrávek, není jasné. Podle novináře Janka Kroupy je mohl nechtěně do světa vypustit sám Marek Přibil, který je omylem prodal se svým notebookem. Nahrávky se objevují na twitterovém účtu  „Julia Šumana“. Jedná se o pseudonym, Šuman byl důstojník ze spisu agenta „Bureše“, kterou kdysi kvůli Babišovi založila někdejší Státní bezpečnost.

 

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek