Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Další oběti brexitu. Čeští studenti můžou přijít o studium ve Velké Británii

Nad dalším osudem oblíbeného programu Erasmus+, který umožňuje studijní pobyty a praktické stáže na zahraničních univerzitách, visí ve Spojeném království otazníky. Nejhorší scénář dokonce počítá s tím, že program po vystoupení z  EU v zemi skončí. Ve skutečnosti tomu ale věří málokdo. O studium ve Velké Británii se studenti, včetně těch z České republiky, perou, a univerzity budou proto pod tlakem, aby našly jinou variantu, jak zahraniční studijní pobyty zachovat i po brexitu.

„Jednání o podobě brexitu potrvají dva roky a myslím, že do posledního dne nebudeme vědět, jak to bude nakonec vypadat,“ myslí si místopředseda celoevropské sítě Erasmus Student Network Matthew Clemo. To se podle něj týká i populárního programu Erasmus+, v jehož rámci mohou studenti vycestovat do zahraničí a omezenou dobu studovat na tamních univerzitách. „Pokud nastane nejhorší scénář, může se stát, že se Británie octne mimo program Erasmus,“ pokračuje Brit.

Podobná představa nestraší pouze jeho. Jak redakci INFO.CZ potvrdila koordinátorka pro mezinárodní programy na Masarykově univerzitě v Brně Pavla Štefanská, nervozitu sdílí samotní studenti a také jejich učitelé. „Obavy se samozřejmě objevují, a to nejen ze strany studentů. Velmi často se nás ptají i koordinátoři jednotlivých fakult, zda máme informace o tom, co bude po vystoupení Spojeného království z EU.“

Uspokojivé odpovědi na jejich otázky ale zatím neexistují. „Dotazy studentů a učitelů směřujeme k Evropské komisi, ale zatím se nám nedostalo žádné definitivní odpovědi,“ říká Štefanská.

Britská vláda se chystá zahájit rozhovory o odchodu z unijních struktur s největší pravděpodobností na začátku dubna. Nová pravidla pro vztahy se zbývající evropskou sedmadvacítkou by chtěla mít na stole do dalších dvou let. „Po tuto dobu si studenti mohou být jistí, že se pravděpodobně nic nezmění,“ myslí si Clemo. Jeho slova potvrzuje i Kamila Abramčuková z Domu zahraniční spolupráce, což je příspěvková organizace Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy, která podporuje mezinárodní spolupráci se zahraničními subjekty ve vzdělávání. „V tuto chvíli je oblast výměnných programů Erasmus+ pro rok 2017 beze změny. Zapojení institucí z Velké Británie do tohoto programu je stejné, jako tomu bylo v předešlých letech,“ řekla redakci.

Otázkou ale zůstává, jaký bude osud programu po roce 2018, tedy ve chvíli, kdy už Británie nebude členem EU. „To si opravdu netroufá nikdo odhadovat,“ říká Clemo. Toho, že by brexit znamenal definitivní konec zahraničním studentským výměnám ve Spojeném království, ale nevěří. „Nebojím se, že by vystoupením Spojeného království z EU nastal konec světa,“ říká. Velká Británie patří mezi nejoblíbenější místa, kam studenti vyrážejí, a tamní univerzity budou proto pod tlakem, aby výměnné programy zachovaly. A to i z toho důvodu, že by v opačném případě přišly o cenné zdroje financování a vědecké talenty.

Cestou proto může být například model spolupráce, který funguje mezi některými nečlenskými zeměmi EU a programem Erasmus+. K němu se hlásí země, jako je Norsko, Island, Lichtenštejnsko, Turecko nebo Makedonie. Pokud by se k nim přidala i Velká Británie, program Erasmus+ by v ní běžel i nadále bez jakýchkoliv změn.

Další z variant mohou být i dvoustranné dohody, které mezi sebou mají již dnes uzavřeny britské univerzity a vysoké školy na kontinentě. V takovém případě budou moct studenti vyjet za stáží či studiem do Velké Británie v rámci své vysoké školy.

V posledních třech letech na univerzitách na britských ostrovech studovalo v rámci výměnných programů více než 200 tisíc zahraničních studentů. Britské univerzity patří k favoritům i mezi českými studenty – spolu s vysokými školami v Německu, Francii, Španělsku a Finsku. V akademickém roce 2014/2015 tam podle oficiálních statistik absolvovalo díky programu Erasmus+ studijní pobyt nebo praktickou stáž kolem 600 českých studentů.

I přesto, že se čeští studenti obávají o možnosti budoucího studia ve Velké Británii, podle zjištění INFO.CZ se nezdá, že by je to už nyní odrazovalo v podávání přihlášek. Naopak. Brněnská Masarykova univerzita hlásí rostoucí zájem o studijní pobyty i praktické stáže. „Zatímco v loňském akademickém roce vycestovalo do Spojeného království 66 studentů, letos je to 87 studentů. Toto číslo navíc není ještě finální a může se navyšovat,“ uvedla Kamila Abramčuková.

 

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek