Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Další rána pro rodinu paterčat. Je na mizině a ještě přijde o pečovatelky

Další rána pro rodinu paterčat. Je na mizině a ještě přijde o pečovatelky

Sedmadvacetiletá Alexandra Kiňová je matkou prvních českých paterčat. Sourozenci Alex, Daniel, Martin, Michael a Terezka dovrší za měsíc 4 roky a jejich rodičům tak přibudou další vrásky na čele. Nemají totiž z čeho platiti i ty nejzákladnější výdaje.

Rodiče dostali ze sbírky, která proběhla a byla určená na finanční výpomoc rodině 600 tisíc korun. Problém je ale v tom, že ve chvíli, kdy dar dostali, přišli o sociální dávky, které jim až do té doby poskytoval stát.

Vybrané peníze ale lze použít jen na výdaje spojené přímo s paterčaty a každý rok bude muset matka dětí dokládat na magistrát vyúčtování. Peníze tedy neleze použít na rodiče ani na staršího syna, ačkoli mnoho výdajů se týká společné domácnosti. A takových výdajů je spousta, jak řekla Kiňová v rozhovoru pro MF Dnes, situace je neudržitelná a nedovede si představit, že by boj o dávky prohrála úplně.

"Nedovedu si to vůbec představit. Peníze ze sociálních dávek používáme hlavně na potraviny. Kdyby nepomohli kamarádi, známí a milovické Rodinné centrum, nevím, jak bychom přežili," stýská si Kiňová.

Na 600 tisíc ze sbírky ale zatím nesáhla, ačkoliv má výdajů spojených přímo s paterčaty až nad hlavu. "Zrovna teď jsem byla přihlásit děti do školky. víte, co všechno dětem musíme pořídit? To bude šílené. Jen si to představte všechno pětkrát. Bačkory, gumáky, boty na ven..."

Kiňová počítá s tím, že darované peníze schová, než nastoupí děti do školy, kde je podle jejích slov budou potřebovat nejvíc. Kdyby za každé dítě utratila ročně deset tisíc, peníze by ji vydržely dvanáct let. Ale ani to nevidí moc reálně. "Počítám, že budeme muset za každého ve škole a za kroužky vydat daleko víc peněz, než se nasbíralo, takže vydrží asi o dost kratší dobu."

Rodinu brzy čekají další komplikace. Pokračujte ve čení článku na Blesk.cz.

  

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek