Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Daňová Kobra zabránila miliardovým únikům. Celníci kontrolují i EET

Daňová Kobra zabránila miliardovým únikům. Celníci kontrolují i EET

Speciální jednotka Daňová Kobra zabránila od svého založení před třemi lety daňovým únikům za 7,66 miliardy korun. Na tiskové konferenci Celní správy v Jílovišti u Prahy to řekl ministr financí Andrej Babiš (ANO).

Daňová Kobra byla nejúspěšnější loni, kdy státnímu rozpočtu zachránila kolem 3,4 miliardy Kč. Babiš připomněl, že podobný tým funguje také na Slovensku.

Prioritou Daňové Kobry je ochrana státního rozpočtu, to byl samozřejmě i důvod jejího vzniku," řekl Babiš. V týmu spolupracují policisté, celníci a finanční správa. Vedle Daňové Kobry funguje také Hazardní Kobra, která se věnuje potírání nelegálního hazardu, zejména ilegálních heren fungujících na bázi V.I.P. klubů či kvízomatů.

Ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD) na zveřejněné výsledky reagoval slovy, že minimálně z poloviny se na úspěších Kobry podíleli policisté z Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ). Na twitteru jim za odvedenou práci poděkoval.

Náměstkyně ministra financí Alena Schillerová připomněla, že nelegální hazard je oblastí, na kterou se od Nového roku zaměřují na základě nového zákona také celníci. Máme za sebou 46 kontrol, jsou zjištěna asi tři porušení, zajištěno 13 přístrojů v hodnotě asi 1,3 milionu a dále hotovost ve výši asi 80 milionů," shrnula.

Celníci se nově podílejí i na kontrolách elektronické evidence tržeb, které začaly loni v prosinci. K dnešnímu dni bylo provedeno 2 241 kontrol, celníci se účastnili 417 z nich. Ke správnímu řízení bylo předáno asi 190 případů a 48 jich zahájila Celní správa," dodala Schillerová.

Kromě toho zůstaly celníkům i dřívější kompetence, například výběr spotřebních daní. Loni vybrali na spotřebních daních více než 156 miliard korun, meziročně téměř o šest procent více. K nárůstu podle Schillerové přispěly legislativní změny, zpřísnění distribučních podmínek nebo systém, který sleduje nakládání se zvláštními minerálními oleji. Pomohla i nová koncepce registrace distributorů pohonných hmot a stabilizace na trhu s lihovinami po takzvané metanolové aféře.

Celníci loni zjistili 900 trestných činů, největší podíl na tom měly poštovní zásilky zajištěné na ruzyňském letišti. Podíleli se například i na odhalení výrobny metamfetaminu v Křižanově na Žďársku. Byly zajištěny dva kilogramy při výrobě a velké množství chemikálií, z nichž by bylo možné vyrobit asi 100 kilogramů drog," uvedl ředitel celníků Milan Poulíček.

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek