Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Deficit, nebo přebytek? Ministerstvo financí řekne, jak stát loni hospodařil

Deficit, nebo přebytek? Ministerstvo financí řekne, jak stát loni hospodařil

Ministerstvo financí bude odpoledne informovat o výsledku státního rozpočtu za loňský rok. Ke konci listopadu se hospodaření státu dostalo do schodku 11,6 miliardy korun. Předloni za celý rok vykázal rozpočet přebytek 61,8 miliardy korun.

Za meziročním zhoršením stojí především nižší příjmy z EU. Na celý loňský rok rok je rozpočet schválen se schodkem 60 miliard korun. Ministryně financí Alena Schillerová uvedla, že rozpočet by měl letos skončit nejhůře ve schodku deseti miliard korun.

Příjem peněz z EU klesl ke konci listopadu meziročně o 74,3 miliardy korun. Po očištění příjmů i výdajů o evropské peníze skončil rozpočet letos ke konci listopadu ve schodku 13 miliard korun, zatímco loni ke konci listopadu to bylo 14,7 miliardy korun.

"Jsem velmi spokojený s vývojem letošního rozpočtu a jak se vyvíjí výběr daní. Pokud zahrneme evropské peníze, jejichž čerpání se s koncem roku zrychluje, tak bychom mohli být na konci roku v mírném přebytku. Pokud to očistíme od tohoto vlivu, tak bychom mohli být v mírném deficitu," uvedl na počátku prosince ministr financí Ivan Pilný.

Na letošní rok ministerstvo financí počítá se schodkem 50 miliard korun.

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek