Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Den D pro českou přírodu. Poslanci rozhodnou, zda otevřou národní parky výstavbě a udělají z myslivců neomezené pány

Den D pro českou přírodu. Poslanci rozhodnou, zda otevřou národní parky výstavbě a udělají z myslivců neomezené pány

České národní parky možná ještě nikdy nezažily důležitější hlasování v parlamentu. Poslanci dnes budou hlasovat o novele zákona o ochraně přírody a krajiny, která vyvolává značné vášně. Ekologové, ministerstvo životního prostředí či vědci nejen z ČR upozorňují, že případné schválení senátní novely by znamenalo konec národních parků v Česku. Zastánce novely chce naopak osobně ve sněmovně podpořit prezident Miloš Zeman.

Senát chce v novele o ochraně přírody změnit pasáž o účelu národních parků, zvýšit práva tamních obcí a zrušit patnáctileté moratorium na rozdělování parků do jednotlivých zón podle stupně ochrany. Úpravy horní komory by podle jejich kritiků, mezi nimiž jsou vedle ministra životního prostředí Richarda Brabce například i stovky vědců různých oborů, mohly vést až ke konci nejcennějších chráněných území. Odpůrci sněmovního znění se naopak obávají dopadů normy zejména na šumavské obce, hrozilo by podle nich v nejzazším případě i jejich vylidnění.

Ekologové zdůrazňují, že schválení senátní novely by umožnilo mimo jiné převést velkou část lesů do trvalého lesnického hospodaření, tedy i těžby dřeva. Myslivci by mohli nově lovit zvěř na celém území národních parků, a i v nejvíce chráněných zónách by bylo možné stavět asfaltové silnice či umělé vodní nádrže. To vše pod záminkou protipožární ochrany.

Brabec o novele hovořil minulý týden s prezidentem, ale ke změně stanoviska jej nepřesvědčil. Věří nicméně, že najde dostatek poslanců na podporu sněmovní verze i přes možný prezidentský apel na plénu Sněmovny. Prezident se podle Brabce již dříve řekl, že by poslaneckou verzi zákona vetoval. V tom případě by Sněmovna hlasovala o zákonu ještě jednou, do říjnových voleb by to měla stihnout.

Ministr tvrdí, že senátní norma obsahuje formální i věcné chyby. "Nastoluje pojmy, které jsou velmi nejasné. V případě rozhodování o veřejném zájmu by to skončilo v nekonečných právních sporech," uvedl. Pro sněmovní verzi se v minulých dnech vyslovila i platforma Vědci pro Šumavu. Výzvu podepsaly stovky českých vědců a zástupců vysokých škol, několik vědeckých ústavů a odborných společností i čtveřice bývalých ministrů životního prostředí. Ke kritikům senátních úprav se připojil i poradní odbor pro životní prostředí Českobratrské církve evangelické. Senátní změny novely znepokojily i vědce z Učené společnosti. Pod petici za dobrý zákon o Šumavě se dříve podepsalo skoro 63.000 lidí.

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek