Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Den ve 30 vteřinách: Policie znovu žádá o vydání Babiše, Zeman v Soči jednal s Putinem

720p360p

Policie dnes znovu požádala Poslaneckou sněmovnu o vydání šéfa ANO Andreje Babiše a místopředsedy hnutí Jaroslava Faltýnka. V Soči jednal český prezident Miloš Zeman s ruským protějškem Vladimirem Putinem, který schůzku označil za otevřenou a obsažnou. Během setkání podle očekávání došlo i na protiruské sankce, které Zeman dlouhodobě kritizuje. Jaké další zprávy by vám dnes neměly uniknout?

Policie znovu žádá sněmovnu o vydání Babiše a Faltýnka

Policie dnes zaslala do sněmovny novou žádost o vydání předsedy hnutí ANO Andreje Babiše a místopředsedy Jaroslava Faltýnka k trestnímu stíhání. Opětovné vydání obou politiků v kauze padesátimilionové dotace na výstavbu farmy Čapí hnízdo nejspíš podpoří poslanci KDU-ČSL, ODS, ČSSD, Pirátů a TOP 09. Se spisem se nejprve chtějí seznámit zástupci STAN, KSČM nebo hnutí SPD. Babiš postup policie očekával, zkritizoval jeho rychlost. Podle něj to dokazuje, že z něj „má korupční systém ohromný strach“. Krok nicméně považuje za očekávatelný, protože „systém nikdy nespí“. K otázce, zda znovu bude hlasovat pro své vydání, se nevyjádřil.

Zeman jednal s Putinem, tématem byly i protiruské sankce

Prezident Miloš Zeman se dnes v černomořském letovisku Soči setkal se svým ruským protějškem Vladimirem Putinem. Putin schůzku označil za obsažnou a otevřenou a ocenil pozitivní vývoj zejména vzájemných hospodářských a obchodních vztahů, které letos překonaly období několikaletého poklesu. Zeman během rozhovorů informoval Putina, že během nynější velké mise českých podnikatelů budou podepsány smlouvy za zhruba 20 miliard korun. Znovu zdůraznil svůj odpor vůči praxi mezinárodních sankcí, a to včetně odvetných sankcí Ruska vůči EU. „Přicházíte o naše skvělé sýry a jogurty, nevím, zda se sankce týkají i piva,“ upozornil český prezident. „Pivo bude,“ poznamenal Putin. Předmětem jednání byla i kooperace v energetice včetně jaderné a průmyslu, zejména automobilovém, řekl Putin.

Pelikán se údajně na vlastní pěst angažoval ve výměně Libanonce Fajáda za 5 Čechů

Ministr spravedlnosti Robert Pelikán (ANO) osobně navštívil ve vězení libanonského obchodníka se zbraněmi Alího Fajáda a nechal ho volat ze svého mobilního telefonu, uvedl dnes na webu Radiožurnál s odvoláním na tři důvěryhodné zdroje. S Pelikánem byl ve vězení i jeho bratr a uznávaný arabista Petr Pelikán, který celou výměnu za pětici Čechů nejen vyjednal, ale při výměně také vyčkával v Bejrútu jako pojistka pro tamní vládu. Ministr Pelikán šel do vězení za Fajádem nejspíš na vlastní pěst. Na jednáních vlády ani bezpečnostní rady státu, kde se kauza Fajád řešila, se o tom prý nezmínil, potvrdil ministr zahraničí Lubomír Zaorálek (ČSSD). Česko propustilo Fajáda z vazby loni v únoru, i když Spojené státy Prahu žádaly o jeho vydání kvůli podezření, že je napojený na teroristickou organizaci. V té samé době se domů vrátila pětice Čechů, kteří byli uneseni v Libanonu.

Putin se setkal s Asadem. Vojenská operace v Sýrii se prý chýlí ke konci

Ruský prezident Vladimir Putin se v pondělí v černomořském letovisku Soči setkal se svým syrským protějškem Bašárem Asadem. Prezidenti se shodli, že vojenská operace v Sýrii se chýlí ke konci, a zdůraznili nutnost zahájení politických jednání o budoucnosti této blízkovýchodní země. O Sýrii hodlá dnes podle mluvčího Kremlu Dmitrije Peskova ruský prezident telefonicky hovořit se svým americkým protějškem Donaldem Trumpem. Informaci o zdaru bojů v Sýrii potvrdil Putin i při dnešním setkání s českým prezidentem Milošem Zemanem. „V Sýrii jste zvítězili. On (Asad) má pod kontrolou skoro celé syrské území vyjma malých oblastí. Nakonec, je to demokraticky zvolený prezident,“ řekl Zeman podle ruské agentury TASS.

Lidovky.cz: Muž dostal podmínku za nabádání dcery k rasismu

Okresní soud v Benešově uložil podmínku muži kvůli nabádání nezletilé dcery k rasismu. Na videu, které se objevilo na internetu, dívka tloukla baseballovou pálkou do polštáře a měla si při tom představovat Roma nebo muslima. Soud trestním příkazem uložil sedmadvacetiletému muži roční trest s podmíněným odkladem na zkušební dobu tří let. Zároveň ho bude sledovat probační a mediační služba. Soud se s případem vypořádal v říjnu, rozhodnutí o podmíněném trestu je pravomocné od počátku listopadu. Trest muž dostal za ohrožování výchovy dítěte a za podněcování k nenávisti vůči skupině osob nebo k omezování jejich práv a svobod.

Policie odložila vyšetřování smrti herce Třísky

Policie odložila prošetřování úmrtí herce Jana Třísky. Při prověřování tragického zářijového pádu z Karlova mostu do Vltavy nezjistila trestný čin a věcí se nebude dál zabývat. Uvedl to mluvčí pražských policistů Tomáš Hulan. „Prošetřování této události ukončili kriminalisté prvního policejního obvodu 9. listopadu odložením, neboť se v dané věci nejedná o podezření z trestného činu a věc nelze vyřídit jinak,“ uvedl Hulan. Policisté případ prošetřovali od 23. září, kdy Tříska z mostu spadl a následně zůstal několik minut ve vodě, než ho vytáhli cestující lodi, která plula okolo. Lékaři ho uvedli do umělého spánku, za necelé dva dny však v Ústřední vojenské nemocnici zemřel.