Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Děti jsem do plynu neposílal. Nejsem rasista... velký, říká autor komentářů pod fotkou prvňáčků

Děti jsem do plynu neposílal. Nejsem rasista... velký, říká autor komentářů pod fotkou prvňáčků

Zprvu nenápadná fotka prvňáků z teplické ZŠ Plynárenská vyvolala na sociálních sítích pobouření. Diskutujícím vadilo, že do třídy chodí vietnamské, arabské nebo romské děti spolu s českými. Autoři komentářů se nyní brání, že jejich slova veřejnost špatně pochopila. Tvrdí to alespoň dva z nich, s nimiž mluvil server iRozhlas.cz.

Rodiče dětí i samotné žáky vlna nenávisti vystrašila. Případem se zabývá i policie. Web iRozhlas.cz vypátral dvojici autorů komentářů Víťu Kroupu a Alenu Čtvrtlíkovou. Oba se dušují, že proti dětem ze školy nic nemají.

„Ještěže jsou ze ZŠ Plynárenská. Řešení se přímo nabízí. Neříkej, že Tě to taky nenapadlo!!!“ napsal Kroupa do komentářů pod fotkou. Nyní tvrdí, že nenaznačoval, aby děti ze školy šly do plynu.

„Vy si to tak vysvětlujete, protože to je vytrženo z kontextu, úplně z něčeho jiného. Něco, co s tím nemá nic společného. V Teplicích na Plynárenské bydlí kamarád, jemuž jsem to komentoval. Znám ho jen přes facebook,“ praví a dodává, že chtěl, aby odešly do Německa, kde je přes milion uprchlíků. „Fakt je to vytržené z kontextu. Nejsem nějaký rasista... velký.“

Kroupa posléze upřesňuje, že není ani malým rasistou, ale vadí mu někteří lidé, kteří „vyžírají náš sociální systém“. Jeho tvrzení ale popírají činy. A nejde jen o reakci na fotku prvňáčků. Kroupa měl ještě ve středu na facebooku vyvěšenou fotku hajlujícího Adolfa Hitlera s popisem „Krásné bílé sny. Přátelé.“ Smazal ji až po rozhovoru s novinářem.

Proti dětem na fotografii prý nic nemá ani Čtvrtlíková. Také její komentář ale zněl úplně jinak. „To si dělaj prdel a co ty rodiče našich děcek, hnus, jsou normální? Okamžitě bych dala stížnost na školu,“ napsala uklízečka z olomoucké základní školy.

Čtvrtlíková se hájí, že jen reagovala na ostatní příspěvky a ten svůj napsala v zápalu. „Je to reakce na reakci a určitě to není přímo vůči těm děckám. Je to navazované na ty komentáře. Já se tedy omlouvám, jestli je nějaký problém.“

Tvrdí, že v multikulturních třídách je „hrozná šikana a zlé děti“. „Mně nevadí ty národnosti, mně vadí spíš, co z toho potom je. Že ty děti se potom se napadají a tyhle věci. To mně vadí,“ komentovala.

Už dříve vypátrala dalšího autora komentářů pod fotkou Česká televize. Petr Valouch se ale s novináři bavit nechtěl. Pohoršení vyvolala reakce poslankyně za SPD Terezy Hyťhové. Ta na serveru Lidovky.cz dala nenávist do spojitosti se zneužíváním sociálních dávek a prohlásila, že diskutující chápe. Posléze ale přiznala, že ani neví, co lidé pod snímek napsali.