Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Do babyboxu v Hloubětíně v noci někdo odložil zdravou holčičku. Tento rok jde o sedmé dítě

Do babyboxu v Hloubětíně v noci někdo odložil zdravou holčičku. Tento rok jde o sedmé dítě

Holčička, kterou krátce před půlnocí někdo odložil do babyboxu v pražském Hloubětíně, dostala jméno Gita. Novorozeně je zcela zdravé a jen za letošní rok jde o sedmé dítě, které někdo do babyboxu odložil. Celkem bylo takto v Česku odloženo 153 dětí.

Holčička měla pupečník převázaný modrou stužkou, byla oblečená a zabalená v dece. „Maminka ji vybavila ‚rodným listem‘ - přesně řečeno poznámkou, že se narodila 22:33,“ uvedl řekl pro ČTK zakladatel české sítě babyboxů Ludvík Hess.

Babybox v Hloubětíně je první, který byl v Česku instalován. Stalo se tak v červnu 2005. Gita je 25. dítětem, které do něj bylo odloženo.

Babybox je v podstatě novorozenecký inkubátor přístupný z vnější strany budovy. Ve chvíli, kdy je do něj dítě vloženo, zapne se vyhřívání, ventilace a s mírnou prodlevou i alarm, který upozorní personál. Schránky jsou umístěny tak, aby se lidé nemuseli bát, že je při odkládání dítěte někdo překvapí.

Schránky, kterých je po celém Česku už 70, mají i své kritiky. Tvrdí, že babyboxy odporují některým článkům Úmluvy o právech dítěte, například právu na jméno, totožnost, státní příslušnost a právu znát své rodiče.