Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Dobrovolně neodejdu, nechám se odvolat, vzkazuje Babiš. Sobotka si jeho dopis zatím nepřečetl

Dobrovolně neodejdu, nechám se odvolat, vzkazuje Babiš. Sobotka si jeho dopis zatím nepřečetl

Vicepremiér a ministr financí Andrej Babiš (ANO) v rozhovoru pro deník Právo řekl, že z vlýdy dobrovolně neodejde. Pro své odvolání prý nevidí žádný důvod. Předpokládá ale, že dopis, který poslal poslanecké sněmovně a ve kterém vysvětluje okolnosti nákupu korunových dluhopisů, premiéru Bohuslavu Sobotkovi (ČSSD) stačit nebude. 

Babiš v kuloárech zaznamenal informaci, že pokud by ho prezident Miloš Zeman na premiérův návrh odvolal, dostane také návrh na odvolání ministra kultury Daniela Hermana (KDU-ČSL), se kterým měl prezident spory. Ministr financí to uvedl pro server Týden.cz a dnešní vydání deníku Právo.

„Z médií jsem se dozvěděl, že prý mé odvolání má být ´odměnou´ panu prezidentovi za odvolání A. Babiše. Díky za skvělou předvolební kampaň," komentoval to Herman na twitteru.

V případě odvolání si Babiš nemyslí, že by se měla rozpadnout koalice. „Jsme úspěšná vláda, pan premiér se chlubí výsledky ministerstva financí, protože jsme snížili státní dluh, jsme jedni z nejlepších v Evropě, vybíráme daně. Možná má sociální demokracie zájem ovládnout ministerstvo financí, hlavně Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových," řekl Babiš Právu. Kdo by ho mohl nahradit, zatím říct nechce. 

O současné vládní krizi bude Babiš už příští týden jednat s prezidentem Milošem Zemanem. Sobotka odmítá, že by ČSSD usilovala o rozbití vlády. Babiš předtím prohlásil, že by kabinet měl dokončit mandát, protože je úspěšný. Oba představitelé kabinetu se nicméně vzájemně obvinili z toho, že pověst vlády kazí. Dopis Andreje Babiše zatím nečetl, prostudovat ho chce během víkendu. 

„Nepochybně se v příštím týdnu jak k tomuto dopisu, tak k celé situaci dále vyjádřím," uvedl premiér. Za nedostačující označila obsah dopisu pravicová opozice, žádá Babišovo odvolání. 

Opoziční ODS chce v případě, že Sobotka neoznámí své rozhodnutí pondělí, přijít s vlastním řešením. Podle předsedy Petra Fialy hádky a spory kolem nejasných Babišových podnikatelských aktivit a finančních transakcí paralyzují vládu. „Tuto agónii už není možné protahovat ani o den navíc. Očekáváme, že premiér a ministr financí přestanou obtěžovat svými spory veřejnost a hrát divadlo. Buď premiér oznámí nějaké své rozhodnutí do pondělí, anebo my v úterý přijdeme s návrhem dalšího postupu," uvedl šéf ODS.

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek