Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Dočkají se početné rodiny nižších odvodů? Vláda návrh neprojednala, lidovci chyběli na jednání

Dočkají se početné rodiny nižších odvodů? Vláda návrh neprojednala, lidovci chyběli na jednání

Vláda dnes opět odložila debatu o návrhu na snížení sociálních odvodů rodičům dvou a více dětí. Ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová novinářům řekla, že se tak stalo na požadavek lidovců. Ani jeden z ministrů za KDU-ČSL dnes totiž ve Strakově akademii nebyl.

Předseda KDU-ČSL a vicepremiér Pavel Bělobrádek se s ministrem kultury Danielem Hermanem účastní podle stranické mluvčí jednání evropských lidovců na Maltě. Ministr zemědělství Marian Jurečka s novináři ráno před budovou vlády odmítl mluvit s tím, že spěchá.

Premiér Bohuslav Sobotka oznámil, že vláda ode dneška omezí legislativní činnost, protože další návrhy už by těžko do konce volebního období prosadila ve Sněmovně. Nevyloučil ale, že nějaké návrhy ještě probere.

Zaměstnanci nyní odvádějí na sociální pojištění 6,5 procenta ze základu příjmu. Rodičům dvou dětí by podle návrhu měly odvody klesnout na pět procent, u tří dětí na 2,5 procenta. Matky či otcové čtyř a více dětí by neposílali nic. O stejnou část by se snížily sazby osobám samostatně výdělečně činným (OSVČ). Rodičům bez potomků či s jedním potomkem by zůstaly na 29,2 procenta. U dvou dětí by klesly o 1,5 procentního bodu na 27,7 procenta, u tří dětí by činily 25,2 procenta a u čtyř a více dětí 22,7 procenta.

Nižší odvody by měl jen jeden z rodičů. Podle ministerstva práce by je mohlo získat na 730.000 lidí, tedy kolem 13 procent pracovníků. Příjmy do systému, z něhož se vyplácejí důchody, by podle propočtů klesly o 3,8 miliardy korun. Už nyní jsou dlouhodobě nižší než výdaje. Česká správa sociálního zabezpečení by musela kvůli nové agendě přijmout 108 úředníků. Jejich platy a vybavení by v prvním roce vyšly na 107,9 až 110,9 milionu Kč. Až 45 milionů by stála úprava informačních systémů. Zaměstnavatelé by kvůli větší administrativě vydali ročně 225 milionů navíc.