Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Dotace na kotle jdou na dračku. V hradeckém kraji je zájemci vyčerpali za 11 vteřin

Dotace na kotle jdou na dračku. V hradeckém kraji je zájemci vyčerpali za 11 vteřin

Dotace na výměnu neekologických kotlů na tuhá paliva v Královéhradeckém kraji zmizely rychlostí blesku – zájemci je vyčerpali za pouhých 11 vteřin. Úřad rozdal celkem 20 milionů korun, za které by se mohlo vyměnit přes 150 kotlů. Příjem žádostí byl možný pouze elektronicky, a žádné fronty tak lidé na hejtmanství stát nemuseli. O velkém zájmu o kotlíkové dotace svědčí i jejich rozdělování u středočeského hejtmanství, kde koncem dubna lidé čekali i dva dny. 

Příjem žádostí má dva kroky. Dnes úspěšní zájemci dostali přidělené pořadové číslo, kterých bylo celkem vydáno 250. Právě tato pořadová čísla byla vyčerpána za 11 vteřin. Uchazeči, kteří získali pořadové číslo, budou muset od středy 3. května od 08:00 do pátku 5. května do 12:00 elektronicky na kraj odeslat samotnou žádost. Čas podání vlastní žádosti již nebude mít na pořadí uchazeče vliv.

Po vyplnění a odeslání elektronické verze žádosti musí žadatel ještě ve lhůtě deseti pracovních dnů doručit na krajský úřad žádost i v listinné podobě, včetně požadovaných příloh. „Učinit tak může osobně na podatelnu nebo poštou,“ řekla ČTK mluvčí kraje Martina Götzová.

Mezi zájemce kraj rozdělí 20 milionů korun, které získal dodatečně od ministerstva životního prostředí k již rozděleným 200 milionům korun v první dotační vlně. Peníze z rozdělované dotace budou moci lidé použít výhradně na pořízení tepelného čerpadla nebo kotle na spalování biomasy a ne již například na uhelný automatický kotel. Maximálně bude možné získat dotaci 127 500 korun, tedy stejně jako v první vlně. Celkem v první dotační vlně podporu získalo více než 1600 žadatelů.

Letos na podzim by kraj chtěl zahájit druhou vlnu dotací na výměnu uhelných kotlů, v níž by mělo být rozděleno 200 000 milionů korun. Do roku 2019 by se s podporou těchto peněz z EU mohlo v kraji vyměnit zhruba 2080 kotlů. Oproti první vlně se pro druhou vlnu změní pravidla poskytování dotací. Podpora nepůjde získat na kotle spalující výhradně uhlí. Podporu budou moci získat lidé na automatické kombinované kotle na uhlí a biomasu, kotle pouze na biomasu, tepelná čerpadla a na plynové kondenzační kotle. Maximální výše podpory bude znovu až 127 500 korun.

 

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek