Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

„Doufám, že prezident už bude konat v souladu s pravidly,“ říká Sobotka

„Doufám, že prezident už bude konat v souladu s pravidly,“ říká Sobotka

Premiér Bohuslav Sobotka na twitteru uvítal oznámení Hradu, že jmenování nového ministra financí Ivana Pilného lze očekávat příští týden. Předseda vlády prý doufá v to, že prezident už bude konat v souladu s pravidly. Kvůli odkládání výměny v čele resortu financí nechal připravit kompetenční žalobu.

„Vítám, že Hrad dnes reagoval na moji opakovanou výzvu k dodržování ústavy, a doufám, že prezident už bude konat v souladu s pravidly,“ uvedl Sobotka na twitteru. Návrh na odvolání předsedy hnutí ANO Andreje Babiše z funkce ministra financí i místopředsedy vlády Sobotka podal prezidentovi Miloši Zemanovi 5. května.

Sobotka akceptoval Pilného nominaci ve středu, předtím odmítl návrhy hnutí ANO, podle kterých měli být Babišovými nástupci v čele ministerstva dosavadní náměstkyně Alena Schillerová a ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO). Vyčítal jim přílišnou blízkost k Babišovi či jeho někdejšímu holdingu Agrofert.

Premiér dnes dodal, že důsledné trvání na ústavnosti se vyplatilo a poděkoval za podporu veřejnosti. Kvůli dodržování ústavy se v posledních dvou týdnech sešli v několika městech demonstranti. Požadovali mimo jiné zbavení vlivu hnutí ANO na ministerstvo financí a odchod Zemana z funkce. Vyjadřovali také podporu ústavní žalobě na prezidenta v případě, že by Babiše neodvolal.

720p 480p 360p 240p
Krize a spory v Sobotkově vládě

Sobotka se kvůli přípravě kompetenční žaloby začátkem týdne sešel s právníky. Ústavnímu soudu ji plánoval zaslat, kdyby Zeman s Babišovým odvoláním otálel i po svém návratu z cesty do Číny, odkud hlava státu přiletěla ve čtvrtek brzy ráno. Jak dlouhé oddalování Babišova odvolání by považoval za porušení ústavy, Sobotka neupřesnil.

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek