Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Drábová zatím zůstává krajskou zastupitelkou. Mandát jí ale zřejmě zruší vnitro

Drábová zatím zůstává krajskou zastupitelkou. Mandát jí ale zřejmě zruší vnitro

Středočeští zastupitelé dnes odmítli zbavit předsedkyni Státního úřadu pro jadernou bezpečnost (SÚJB) Danu Drábovou mandátu krajské zastupitelky. To požaduje ministerstvo vnitra, podle kterého nemůže být jako vysoká státní úřednice zároveň zastupitelkou kraje. Chovancův rezort se tak zřejmě nevzdá bez boje a mandát Drábové stejně zruší. Tomu se brání hnutí STAN, za které byla Drábová zvolena, a chce, aby se celým sporem zabýval soud.

Ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD) před časem poslal středočeské hejtmance Jaroslavě Pokorné Jermanové (ANO) dopis, v němž ji upozornil na neslučitelnost funkcí Drábové. Zastupitelé ji měli 7. března zbavit mandátu. Protože se tak nestalo, ministr požádal o svolání mimořádného jednání zastupitelů, to se uskutečnilo dnes.

Funkce zastupitele a vysokého státního úředníka jsou podle vnitra neslučitelné, zastupiteli mohou být jen řadoví státní zaměstnanci. STAN, za které Drábová kandidovala, ale tvrdí, že přednost před volebním zákonem má novější služební zákon, který souběh obou funkcí umožňuje.

„Služební zákon je zákonem pozdějším a vyjadřuje novou vůli zákonodárců,“ uvedl hejtmančin náměstek a celostátní první místopředseda STAN Vít Rakušan. Podle něj má pozdější norma prioritu, jinak by byl český právní řád uvržen do anarchie. Rakušan uvedl, že by středočeské zastupitelstvo bylo první, které svou kolegyni zbaví mandátu. Zastupitelé by podle něj neměli být v této otázce soudci, odpovědnost je podle něj je ministrovi, který má vyslovit zánik mandátu Drábové.

„Pokud tak pan ministr vnitra učiní, hnutí STAN z toho vyvodí další právní konsekvence,“ dodal Rakušan. Podotkl, že Drábová měla výrazně vysoký počet preferenčních hlasů a je otázkou, zda by ji měli zbavovat mandátu zastupitelé, kteří se netěší takové přízni voličů.

V obdobné situaci jako Drábová byla v Královéhradeckém kraji náměstkyně ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová (ANO), která ale již mandát krajské zastupitelky v pondělí sama složila. Drábová se k tomu nechystá. Chce, aby spor posloužil jako precedentní k tomu, aby se v zákonech vytvořil soulad.

V říjnových volbách se do zastupitelstev krajů dostalo pět vysokých státních úředníků. Někteří z nich už neslučitelnost mandátů vyřešili dříve. Náměstek ministryně školství Robert Plaga (ANO) se místa v zastupitelstvu Jihomoravského kraje vzdal. Naopak Jana Vildumetzová (ANO) raději opustila místo náměstkyně ministra vnitra a stala se hejtmankou Karlovarského kraje. Náměstkyně ministra financí a zastupitelka Pardubického kraje Lenka Dupáková, dříve Jurošková (ČSSD), vyřešila dilema odchodem na mateřskou dovolenou.

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek